Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
SALTKAR, på fyra fötter, silver, 8 x 6,2 x 2 cm, vikt 18,6 g, kontrollstämplad av Viktor Sawinkow, Moskva, Ryssland 1864.
2 RYSKA BESTICK; 1 SKED, förgyllt silver, längd 19 cm, vikt 69,3 g, Ryssland 1908-1917, 1 GAFFEL, förgyllt silver, längd 21 cm, vikt 98 g, St. Petersburg, Ryssland 1890.
SKED, silver (875/1000), längd 21,5 cm, vikt 64,3 g, dekorerat skaft med graverade initialer, kontrollstämplad Nikolai Dubrowin, Moskva, Ryssland 1834.
SKÅL, silver, med handtag, förgylld insida, vikt 389 g, troligtvis Moskva 1908-1926, Ryssland.
6 SKEDAR, silver, längd 13 cm, graverat mönster på baksidan av skedbladen, vridna skaft, vikt 79 g, kontrollstämplad Ivan Lebedkin, Moskva, Ryssland 1899-1908.
6 SKEDAR, silver, längd 14,5 g, vikt 205,8 g, tillverkare Owtschinnikow, Moskva, Ryssland 1880.
Silver Etui
CIGARRETUI, silver (875/1000), graverad bild av ett par i trojka, niello, förgylld insida, 12,5 x 7,5 cm, vikt 164,3 g, stämplad A.A Artsybasher, Moskva, Ryssland 1891.
SKÅL, sterlingsilver, höjd 13 cm, diameter 22 cm, vikt 737,6 g, New York, Peter Guille LTD.
MATSILVER, 106 delar, modell Olga: 22 bordsgafflar, 24 bordsskedar, 24 bordsknivar, 13 teskedar, 12 smörgåsgafflar, 11 smörgåsknivar (2 saknar stämplar), olika tillverkare, stämplade SABE, CGH, GAB GD, CAN, gravyr, monogram, silvervikt 3732,8g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta diamanter ca 0,81 ct, vikt 1,4 g, stift.
MATSILVER, 94 delar; silver, 12 bordsskedar, 23 bordsgafflar, 21 bordsknivar (rostfritt blad), 7 smörknivar (en större modell, rostfritt blad), 23 efterrättsgafflar, 8 kaffeskedar, modell snäck, tillverkade av Markström Guldsmeds AB, ca -1947-1948..
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta diamanter ca 1,93 ctv, vikt 1,7 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 prinsesslipade diamanter ca 6,48 ctv, ca TW/VS, längd ca 18 cm, vikt 19,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 0,90ct, 13 briljanter ca 0,65 ctv, ca W/VS, 1 odlad sötvattenspärla, droppformad, ca 8,5 mm, vikt 3 g.