Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
KEDJA/HÄNGE, 14K guld, odlad Tahiti pärla ca 10 mm, 7 briljanter ca 0,10 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 45 cm, vikt 4,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, vita och röda stenar, 3 stenar skadade, sköldpadda, längd 55 cm, vikt 13,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad - briljantslipad diamant, ca 0,33 ct, TW/VVS- VS, stl 16,5 mm, sned klo, vikt 2,4 g.
KEDJA/HÄNGE, platina, droppslipad diamant ca 1,00 ct, ca W/P1-P2, längd 40 cm, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld/rodierat guld, 120 briljanter ca 5,68 ctv, ca TW-TCR/SI-P, längd 17,3 cm, vikt 17 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 57 briljanter ca 5,70 ctv, TW-W/VS- SI, längd 19 cm, vikt 13,4 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 8 briljanter ca 1,85 ctv W-LBr/VS- P, längd 20 cm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, 18K guld, längd 18,5 cm, bredd 1,8 cm, vikt 74,2 g, säkerhetskedja, gravyr på sidan av en länk, Stockholm 1964.
RING, 18K guld/vitguld, fasetterad rökkvarts, 4 briljanter ca 0,08ctv, stl 16 mm, vikt 14,2 g, Sverige 1975.
DOSA, silver, förgylld insida, vikt 61 g, troligtvis Peter Wilhelm Hanngren, Falun 1813.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,69 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1, stl 17,25 mm med fjäder, vikt 3,2 g, Martin Elmblad, Stockholm 1961.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, pärla, 10 briljanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca W/P, en skadad, stl 16,5 mm med fjäder, vikt 3,4 g.
HÄNGE, ram i gulmetall, lavacamé, 4,5 x 5,5 cm, omgjord brosch, skador på ramen och camén.