321 - 340 av 417
1...161718...21 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010

Klubbad för

STRÖSKED silver, längd 22,5 cm, vikt 47,5 g, 1848.

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, frimurarkors i röd emalj, vikt 2,9 g, Malmö 1956.

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K vitguld, turmalin ca 1,90 ct, 6 briljanter ca 0,23 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 3 900 kr

SKÅL, silver, mjukt tiokantig på plan botten, mynning med frukt- & bladbård i relief, höjd 8 cm, diameter 18 cm, svenska stämplar ca 1920-tal.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

Silver Vas

VAS, silver, hög, strutformad på välvd rund fot, godronnerad dekor, höjd 26,7 cm, vikt 350 g, GAB Stockholm 1900.

Utrop: 3 200 kr

SKRAMMELBÄGARE, silver, tassar i form av tre lejon, två hängen, ett saknas, höjd 14,2 cm, M Aase, Bergen ca 1900.

Utrop: 2 000 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, svart träskaft, längd 43 cm, CM Ryberg, Stockholm 1827.

Utrop: 1 500 kr

DIVERSE SILVER, 5 delar; 1 kakspade, 1 såsslev, 3 serveringsskedar, Jugend, svenska stämplar, ca 1930-tal.

800 kr

Utrop: 900 kr

DIVERSE SILVER, 6 delar; 1 kaktång, 1 sockertång, 1 gräddslev, 2 serveringsskedar, 1 assiettgaffel, rosdekor.

Utrop: 900 kr

SERVERINGSKAROTT, silver, svart trähänkel, livet med utbuktningar och reliefåsar, invändigt förgylld, höjd 5 cm, längd 27,5 cm, Tyskland ca 1920-tal.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

SERVERINGSBESTICK, silver/bakelit, längd 25,5 cm, skaft i silver, Empire, Barkander & Söhrling, Linköping ca 1830.

Utrop: 1 400 kr

LJUSSTAKAR, silver, höjd 17 cm, vikt 921 g, fyllda, C.G Hallberg 1955.

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd 20 cm, vikt 40,8 g, Sengells Guldsmedja 1994.

Utrop: 11 400 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, nederdel med ciselerad växtdekor och repbårder, höjd 14,5 cm, Oslo, D Andersen ca 1920.

Utrop: 1 700 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, ciselerad akantusdekor, höjd 14,5 cm, PO Hellsund, Karlstad 1842.

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, slät, vidgande på tre fötter, höjd 5,5 cm, Mylius Kragerö, Norge ca 1960-tal.

Utrop: 2 300 kr

SKÅL, silver, rektangulärt åttkantig med två hänklar, längd 19 cm, höjd 4 cm, Axel Larsson, Helsingborg 1920.

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, silver, liv med godronnering, två reliefdekorerade hänklar, längd 18,5 cm, höjd 5 cm, diameter 13 cm, vikt 180 g, GAB Stockholm 1919.

Utrop: 1 800 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, halvklotformad, brätte med eklöv i relief, diameter 16 cm, S Pettersson, Linköping ca 1870.

CLIPSHÄNGE, BOLIN, 18K guld/rodierat guld, hjärta, 26 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm 1994, vikt 12,2 g.

Utrop: 10 200 kr