Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, 2 diamanter med mindre skador, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g, Stockholm 1960.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca TW-W(G-H)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 4 g, GDX, 1987.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 5,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr(G-I)/VS, design Franz Holm, Rosengren & Eriksson Guldsmedja 1966, stl 16,5+ mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 1 briljant, ca 0,68 ct, ca W/(H)/VS1, 10 briljanter, ca 0,50 ctv, ca TW/VS, 1 skadad, stl 17 mm, vikt 3,4 g, buckla på ringskenan.
KEDJA/HÄNGE, 18K guldhänge, 20K guldkedja, filigran, svart sten, längd 156 cm, vikt 16,5 g, hänget har en otydlig tillverkarstämpel, kedjan stämplad E.Söderholm, Härnösand, 1800-talets mitt.
Smycken Medaljong
MEDALJONG/KEDJA, 18K guld, längd 160 cm, vikt 19,2 g, medaljongen stämplad C.J Grönwall, Stockholm 1865.
BROSCH, silver/14K guld, 19 rosenstenar, orientaliska pärlor, vikt 10,5 g, fransk importstämpel, 1864-1893.
COLLIER, silver, 3 ametister, orientaliska pärlor, längd 42 cm, vikt 6,5 g, svenska stämplar.
RING, 18K guld, granat, 2 orientaliska pärlor, stl 17,5 mm, vikt 1,3 g, G. Dahlgren & Co, Malmö 1908.
MANSCHETTKNAPPAR/ BROSCH, silver, slipat glas, vikt 13,9 g, P.A Thomasson, Karlskrona 1832-1864.
ARMBAND, 18K guld, 3 fasettslipade bergkristaller, ledat, säkerhetskedja, vikt 11,1 g, STIGBERT för Engelbert 1943.
KEDJA/HÄNGE, silver, fasettslipad bergskristall, stavlänk, längd 45,5 cm, 4 extra länkar, vikt 21,8 g, STIGBERT för Engelbert 1942.
RING, 18K guld, granat, 1 orientaliska pärlor, stl 16 mm, vikt 1,9 g, G.Dahlgren, Malmö 1905.