301 - 320 av 417
1...151617...21 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor 9-11,2 mm, 39 st, barocka, längd 45 cm, lås i silver

Utrop: 4 400 kr

CAMÉBROSCH, 18K guld, snäckskal, "tre gracer", 4,6 x 6 cm, vikt 19,2 g, G.G Hallberg, Stockholm 1918.

Utrop: 2 500 kr

BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, invändigt förgylld, höjd 14 cm, vikt 159,5 g, BEFA, Göteborg 1965.

Utrop: 1 700 kr

2 SALT- & 2 PEPPARSTRÖARE, silver, bakelit, höjd 5 cm, Art Deco, CM Cohr, Köpenhamn ca 1930-tal.

Utrop: 1 200 kr

RING, platina, 39 diamanter (briljant. baguette- medium- och åttkantslipade) ca 1,52 ctv, ca TW/ VS-SI, nagg på 1 briljant, stl 20,5 mm, vikt 14,7 g.

Utrop: 14 500 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, 2 ametister, flera diamantflagor, 6,6 mm odlad pärla, vikt 14,6 g, modifierad.

1 900 kr

Utrop: 1 700 kr

GRÄDDKANNA, silver, förgylld insida, höjd 12 cm, vikt 81,1 g, Uppsala 1857.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

SOCKERSKÅL, silver, förgylld insida, höjd 12 cm, vikt 347,2 g, Uppsala 1948.

Utrop: 1 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 6 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,31 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 1,9 g.

Utrop: 3 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 1,75 ctv TW/VS enligt gravyr, en sten med mindre skada, stl 16,25 mm, vikt 8,6 g, Henrich & Denzel.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 citriner ca 2,03 ctv, 96 åttkantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca W/VS-SI, vikt 3,5 g, huggies.

Utrop: 2 900 kr

COLLIER, 14K guld och vitguld, rosa topaser, längd 42 cm, vikt 6,2 g.

1 900 kr

Utrop: 1 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,60 ctv, TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 3 g, gravyr.

Utrop: 3 800 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad, 2 mediumslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,48ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 4 600 kr

SEJDEL, silver, med hänkel av vårtsvinsbete, höjd 10,5 cm, Jugend, CG Hallberg 1902.

Utrop: 1 800 kr

STRÖSOCKERSKÅL, silver, uppburen av två delfiner, lock med delfinknopp, höjd 15 cm, vikt 360 g.

Utrop: 2 300 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, fyrpassformad fot med dekor i fält i relief, höjd 17 cm, fyllda.

Utrop: 2 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, lodräta reliefåsar, rund välvd fot, höjd 15 cm, Th Martinsen, Norge ca 1960-tal, svenska stämplar.