Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
CAMÉBROSCH, 18K guld, snäckskal, "tre gracer", 4,6 x 6 cm, vikt 19,2 g, G.G Hallberg, Stockholm 1918.
BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, invändigt förgylld, höjd 14 cm, vikt 159,5 g, BEFA, Göteborg 1965.
2 SALT- & 2 PEPPARSTRÖARE, silver, bakelit, höjd 5 cm, Art Deco, CM Cohr, Köpenhamn ca 1930-tal.
RING, platina, 39 diamanter (briljant. baguette- medium- och åttkantslipade) ca 1,52 ctv, ca TW/ VS-SI, nagg på 1 briljant, stl 20,5 mm, vikt 14,7 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, 2 ametister, flera diamantflagor, 6,6 mm odlad pärla, vikt 14,6 g, modifierad.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 1,75 ctv TW/VS enligt gravyr, en sten med mindre skada, stl 16,25 mm, vikt 8,6 g, Henrich & Denzel.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 citriner ca 2,03 ctv, 96 åttkantslipade diamanter ca 0,37 ctv ca W/VS-SI, vikt 3,5 g, huggies.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,60 ctv, TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 3 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad, 2 mediumslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
STRÖSOCKERSKÅL, silver, uppburen av två delfiner, lock med delfinknopp, höjd 15 cm, vikt 360 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, fyrpassformad fot med dekor i fält i relief, höjd 17 cm, fyllda.