Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 9,5 mm, 2 briljanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, vikt 3,7 g.
BROSCH, 18K guld, orientalisk halvpärla, GD&Co, Malmö 1886, buckla på nålen, vikt 9,5 g
MATSILVER, 47 delar, 6 smörgåsgafflar, 6 smörgåsknivar(bladen i stål), 12 dessertskedar, 4 bakelsegafflar, 12 kaffeskedar, 2 små serveringsskedar, 5 små serveringsgafflar, Thorvald Marthinsen, Norge, en serveringsgaffel är av annan modell.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ARMRING, 18K guld, carréslipade färgstenar, briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, vikt 9,5 g, något skevt.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south seapärlor 13 mm, 4 baguettslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, krokar, vikt 7,5 g, pärlorna är borrade rakt igenom.
SET; saltkar/pepparkar/senapskar, silver, 2 små tillhörande skedar, Birmingham, England, troligtvis 1900-tal, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,42 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,46 ct, ca TW/VS, skada på rondist. nagg i bord, stl 17,75mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, silver, briljant ca 0,75 ct, ca Top Cape (K-L)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
MATSILVER, 70 delar; 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 12 smörgåsknivar, 16 smörgåsgafflar, 24 kaffeskedar, modell Rosenholm, knivarnas blad i rostfritt stål, GAB 1968-1984, 5 tyglindor.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade Tahitipärlor ca 15 x 12 mm , 36 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca W/SI-P, vikt 12,4 g, stift.
RING, 14K guld, odlad Tahitipärla ca 15 x 12 mm, 18 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.
TESPINDEL, silver, trähandtag, på tre ben, brätte med snäckdekor, C Nyström, Stockholm 1859.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med bladdekor i relief, höjd 17,6 cm, vikt 213,7 g, GAB 1938.
BÄGARE, silver, bukig överdel, slät form, höjd 19 cm, vikt 249,8 g, Jugend, CG Hallberg 1911.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med bladdekor i relief, höjd 21,5 cm, vikt 364,5 g, GAB 1954.