Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
COLLIER, 18K vitguld, briljant 0,60 ct, ca TCR(I)/SI1, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, längd 42 cm, säkerhetskedja, vikt 6 g, Sverige 1976.
ÖRHÄNGEN, 18K trefärgat guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, vikt 11,4 g, stift.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 6 rosenslipade diamanter, vikt 2 g, Malmö 1931, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter 0,52 ctv enligt gravyr ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
BROSCH, 18K guld, 2 ametister, pärlor, längd 3,5 cm, vikt 5 g, Stigbert för Engelbert 1956.
RING, platina 900/1000, gul safir 0,96 ct, 24 briljanter 0,24 ctv, vikter enligt gravyr, ca W/P, 4 stenar med små skador i kronan, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, rubiner ca 23,50 ctv, ca 100 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, längd 19,5 cm, vikt 45,0 g (oxiderade lödningar undertill).
RING, 18K guld, briljant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 10,5 g, Olenfalk Guldatelje, Stockholm 1970.
HÄNGE, 14K guld, fasetterad rökkvarts ca 70 ct, 3,5x3 cm, vikt 32,5 g, slitna fasettkanter.
COLLIER, 18K vitguld, 51 briljanter ca 1,41 ctv, ca TW/VS-SI, ett antal P1, längd 42 cm, vikt 8,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 3 ct, 12 briljanter ca 0,85 ctv ca TW-TCr/VS (en diamant har skadad rondist), stl 19,5 mm, vikt 4,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 1,25 ct, nagg på ovansidan, 20 diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 safirer ca 0,40 ctv (slitna), 14 briljanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 6,1 g, svenska stämplar.