Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
HÄNGE, 18K vitguld, ca 110 briljant- och baguettslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-TCR/VS, vikt 9,7 g, svaga fattningar.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 22 cm, fyllda, G.Möllenborg, Stockholm 1889, skevhet i en ljusmanchett och fot.
RING, 18K guld, 3 safirer ca 0,90 ctv, 1 med slitna fasettkanter, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, svaga fattningar.
Smycken Herring
HERRING, 14K guld, safir ca 3,50 ct, 8 carréslipade diamanter ca 0,80 ctv, 6 med mindre skador, stl 19 mm, vikt 9,2 g, svaga fattningar.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mediumslipade diamanter ca 2,00 ct, ca TCR/VS, stift, vikt 2,6 g.
MATSILVER, modell Gammal Fransk, 13 delar; 4 bordsgafflar 4 bordsknivar, 4 bordsskedar, 1 serveringssked, GAB 1990-tal.