Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2010
KEDJA / KORS, 18K guld, 11 briljanter ca 1,00 ctv ca W/VS, pansarlänk, längd 42 cm, vikt 5,2 g.
COLLIER, 18K rodierat guld, 165 briljanter ca 1,16 ctv, ca W/SI, ca 16 briljanter har skador på överdelen, längd ca 41 cm, vikt 31,1 g.
BÄGARE, silver (830/1000), blomstergravyr, godronnerad fotring, stämplad bård kring mynningen, höjd 19,5 cm, vikt 583,3 g, Hallbergs, Stockholm 1939.
SOCKERSKÅL, silver (830/1000), rektangulär fotplatta med fyra kulfötter, två uppsvängda hänklar, lock med knopp i form av pinjekotte, höjd, 24,5 cm, vikt 583,5 g, Hallbergs, Stockholm 1906.
SOCKERSTRÖARE, silver, längd 19 cm, förgylld insida, stämplade initialer på skaftet, vikt 63,1 g, Hallbergs, Stockholm 1912.
Accessoarer Övrigt
LORGNETTE, för kedja, 18K guld, glas, vikt 22,5 g, något trög mekanism, svensk importstämpel.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat vitguld, 2 ovala briljanter ca 0,40ctv ca W/SI, vikt 6,9 g, stift.
18K vitguld, safir, 9 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/SI små skador, klo saknas, gravyr, stl 16,5 mm, vikt 3,6g
HÄNGE, 18K rodierat guld, briljant ca 0,50 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, vikt 1,2 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,44 ct, ca W(H)/SI2, stl 17,75+ mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, mediumslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW-W/SI1, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 2 gammal- och 12 rosenslipade diamanter ca 0,26 ctv (nagg), 2 odlade 7,6 mm pärlor, stift, vikt 3,9 g.
GIFTRING, 18K guld, grön sten, gömma, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, Sverige 1841, 2 sprickor i ringskenan.