Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2010
RING, 18K vitguld, 4 briljanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, Malmö 1975.
ARMRING, silver, tillverkad av Malte Fredriks tenn- och silverkonst, Visby 1957, vikt 48,7 g, stor size.
RING, 18K guld, droppformad grön jade (behandlad), briljant ca 0,015 ct, stl 17,25 mm, vikt 8,8 g.
HÄNGE, 18K guld, grön jade "Pi" (behandlad), 5 rubiner (nagg), 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 10,9 g.
HÄNGE, bi i 18K guld med kropp och huvud i ljusgrön jade (behandlad), rubinögon, vikt 12,8 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,5 - 7,0 mm, längd 42 cm, silverlås med kinesiskt motiv.
RING, 14K guld/vitguld, 3 briljanter ca 0,15 ct totalt, ca W(H)/VS, stl 20 mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K vitguld, rubin, ca 0,40 ct, 24 diamanter, ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 5,6 g, spricka i rubinen.
RING, 18K vitguld, 1 briljant 0,52 ct, ca Cr(K), 52 diamanter (8 briljanter, 6 baguette- och 38 åttkantslipade), ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g, skada på mittstenen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant, ca 0,80 ct, ca Ca(M-N)/ VVS2, stl 17,5 g, vikt 3,5 g.
RING, 14K vitguld, smaragd, 10 briljanter, ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
4 SILVERSMYCKEN, armband med ametist, hänge/kedja med ametist, halsband, manschettknappar med emalj.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, 8 briljanter ca 0,24 ctv ca W/VS, stl 17,25mm, vikt 3,2 g.
2 DIAMANTER, 0,61 ct totalt, gammalslipade, TW(G) skador på rondisten och Cr(J)/ SI2, nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 2,3-6,6 mm, lås i silver paste, en paste saknas, säkerhetskedja, längd 58 cm.
2 DIAMANTER, 0,75 ct totalt, gammalslipade, W(H)/SI (3 naturaler varav 1 inverterad) och TCr(I)/SI (nagg på rondisten).