Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2010
BROSCH, 18K guld, orientaliska halvpärlor, vikt 4,3 g, bucklor, tennlödningar, ca 1900.
12 MOCKASKEDAR, silver, vikt 117,3 g, Cesons Guldvaru AB, Göteborg, 1967 och 1970, 2 etuier.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, kedja i 14K guld, 1 turmalin, ca 1,90 ct, 3 åttkantslipade diamanter, ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, längd 48 cm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, safir, 2 gammalslipade diamanter, ca 0,50 ctv, ca W/SI (skador), stl 16, vikt 2,8g.
BROSCH, silver, förgyllt (slitet) blommönster på porslinsbakgrund, vikt 13,5 g, Finland.
ÖVRIGT, silver, 3 broscher, kedja, hänge, med slipad pyrit och emalj, (en saknas), vikt 30,1g.
KEDJA, 18K guld, 3-radig modifierad ankarlänk, längd 51 cm, vikt 35,0 g, J.A.P., Stockholm 1948.
ARMBAND, x-länk, 18K guld, handgjord, längd 19 cm, bredd 1,3 cm, vikt 58,8 g, Jo-ans guld.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, Ronson, Whisper- quiet battery electronic butane lighter, med orginaletui och kartong.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, ca 8,20 ct (inneslutning + små nagg), 18 åttkantslipade diamanter, ca 0,36 ctv, ca W/P, nagg, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.