Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2010
HÄNGE, 18K rodierat guld, odlad Tahitipärla, 11,7 mm, 15 briljanter ca 0,07 ctv, vikt 3,4 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,75 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, gravyr(delvis felaktig).
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,7 mm, 2 briljanter, stift, vikt 2,6 g.
2 ST RINGAR, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, sitter löst i sin fattning, 12 mindre briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 15,75+ mm, vikt 7,6 g, Schalin.
DESSERTSKEDAR, 4 stycken, förgyllt silver, längd 14 cm, C.G Hallberg, 1916, orginaletuier.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade Tahitipärlor 10,2-10,4 mm, 6 briljanter ca 0,12 ctv, stift, vikt 4,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, droppslipad citrin, ca 1,20 ct, 4 briljanter, ca 0,05 ctv, ca W/VS, längd 45 cm, vikt 3,4 g.
MATSILVER, 106 delar, modell Olga: 22 bordsgafflar, 24 bordsskedar, 24 bordsknivar, 13 teskedar, 12 smörgåsgafflar, 11 smörgåsknivar (2 saknar stämplar), olika tillverkare, stämplade SABE, CGH, GAB GD, CAN, gravyr, monogram, silvervikt 3732,8g
SKÅL, sterlingsilver, höjd 13 cm, diameter 22 cm, vikt 737,6 g, New York, Peter Guille LTD.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor, doserade 3,8 - 7,4 mm, lås i 18K guld, rutilkvarts, pärlor, G.Fahlström 1964, längd 50 cm.
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, silver, turkoser, mexikanskt arbete, vikt totalt 285 g, etui.