Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,71 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,6 - 8 mm, lås 14K guld, 4 rubiner, 1 skadad, längd 45 cm.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, vit emalj, längd 38,5 cm, bredd 1,4 cm, clips, örhängen från David Andersen, Norge.
ARMBAND, silver, längd 18,5 cm, bredd 2,7 cm, vikt 38,8 g, Haglund Studio 1946, handgjord.
PÄRLARMBAND, 5-radigt, orientaliska och odlade pärlor, ca 3,2-3,6 mm, längd 17 cm, lås i 14K guld och silver, 84 rosenstenar, en diamant saknas, säkerhetskedja.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, orientalisk halvpärla, svart emalj, stl 17,5 mm, Sverige 1874, emaljskador.
SKRIN, silver, stoppat foder, höjd 5 cm, längd 21 cm bredd 14 cm, vikt 736 g, nyckel saknas, Portugal 1886-1938.
GRANATSMYCKEN, ring i 18K guld, örhängen i förgyllt silver, hänge i förgylld vitmetall med camé och orientaliska pärlor, vikt 13,3 g, stift, gravyr i ringen.