61 - 80 av 476
1...345...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010

Klubbad för

MANSCHETTKNAPPAR, silver, vikt 7,6 g.

Utrop: 275 kr

FÖRSTORINGSGLAS, silver, pärlemorskaft, glas, längd 11 cm, vikt 28,3 g, Sheffield, England.

300 kr

Utrop: 350 kr

Accessoarer Tändare

TÄNDARE/BREVKNIV, vitmetall, längd 19,5 cm, Dunhill.

700 kr

Utrop: 800 kr

ARMBAND, sterlingsilver, nielloarbete, längd 19 cm, bredd 3,5 cm, små bucklor.

550 kr

Utrop: 400 kr

6 BROSCHER, 1 HÄNGE, silver/förgyllt silver, målat porslin, glas, emalj, 2 glasstenar saknas.

450 kr

Utrop: 500 kr

SALT OCH PEPPARKAR, ett par, silver och ebenholts, tillhörande skedar, total vikt 84 g, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1936.

650 kr

Utrop: 500 kr

BÄGARE, silver, med handtag, höjd 10 cm, vikt 137,7 g, kontrollstämplad A.C 1894, tillverkare troligtvis M.K (Matius Kiltsyelyeon), St.Petersburg, Ryssland.

Utrop: 1 000 kr

3 SMÅ DOSOR, silver, en invändigt klädd med tyg, total vikt 42,3 g.

450 kr

Utrop: 350 kr

LJUSSTAKE, silver, höjd 16 cm, vikt 210,3 g, fylld, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1952.

500 kr

Utrop: 600 kr

CIGARRSKRIN, silver, träinsats, höjd 5,5 cm, längd 15 cm, bredd 12,5 cm, total vikt 338 g, stämplad J.P, nr 253, Finland 1929, en kant är skadad på träinsatsen.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

Silver Vas

VAS, silver, höjd 10 cm, vikt 127 g, MGAB 1964.

Utrop: 700 kr

BREVKNIV, silver och benimitation, handtag i form av lejon, längd 24,5 cm, vikt 26,5 g, stämplad KW, otydlig årsstämpel (troligtvis 1977) Finland.

425 kr

Utrop: 400 kr

BROSCH, granater, gulmetall.

Utrop: 450 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 brilj, ca 0,63 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.

6 600 kr

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, gulmetall, granater, 2 saknas, 2,8 x 3,8 mm.

Utrop: 850 kr

COLLIER, malakitkulor, ca 7 mm, 18K guldlås, längd 69 cm.

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, 18K guld, bismarcklänk, längd 44 cm, vikt 55,8 g.

Utrop: 15 600 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, längd 18 cm, vikt 40,3 g.

Utrop: 11 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radig, ca 7,6 mm, lås 18K guld, cabochonslipad ametist, orientaliska pärlor, Strömdahl 1962, orginaletui.

7 000 kr

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, 18K guld, x-länk, längd 19 cm, vikt 16,1 g, Stockholm 1967.

Utrop: 4 800 kr