Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
FÖRSTORINGSGLAS, silver, pärlemorskaft, glas, längd 11 cm, vikt 28,3 g, Sheffield, England.
6 BROSCHER, 1 HÄNGE, silver/förgyllt silver, målat porslin, glas, emalj, 2 glasstenar saknas.
SALT OCH PEPPARKAR, ett par, silver och ebenholts, tillhörande skedar, total vikt 84 g, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1936.
BÄGARE, silver, med handtag, höjd 10 cm, vikt 137,7 g, kontrollstämplad A.C 1894, tillverkare troligtvis M.K (Matius Kiltsyelyeon), St.Petersburg, Ryssland.
LJUSSTAKE, silver, höjd 16 cm, vikt 210,3 g, fylld, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1952.
CIGARRSKRIN, silver, träinsats, höjd 5,5 cm, längd 15 cm, bredd 12,5 cm, total vikt 338 g, stämplad J.P, nr 253, Finland 1929, en kant är skadad på träinsatsen.
BREVKNIV, silver och benimitation, handtag i form av lejon, längd 24,5 cm, vikt 26,5 g, stämplad KW, otydlig årsstämpel (troligtvis 1977) Finland.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 brilj, ca 0,63 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radig, ca 7,6 mm, lås 18K guld, cabochonslipad ametist, orientaliska pärlor, Strömdahl 1962, orginaletui.