Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
BÄGARE, silver, på tre fötter, blomstergravyr, höjd 14 cm, vikt 167,2 g, små bucklor på fötterna, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1894.
SKÅL, på fot, silver, höjd 7 cm, diameter 11 cm, vikt 146 g, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1902.
4 SALTKAR, silver, på tre kulfötter, förgylld insida, höjd 2,5 cm, vikt 74,6 g, C.G Hallberg 1917.
ARMBAND/2 BROSCHER, silver onyx, längd ca 16 cm, vikt 36,4 g, större broschen stämplad Karl Meyer, Eskilstuna 1906, mindre broschen och armbandet är båda stämplade C.W Täckholm och Hedblom, Stockholm 1899.
2 SALTKAR, silver, med glasinsats och tillhörande skedar, vikt 82,2 g, svensk importstämpel, GAB 1939.
RING, 18K vitguld, 5 diamanter (3 briljant- och 2 åttkantslipade), ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,6 g, Hallbergs 1959.
BARNBESTICK, silver, motiv Ole Lukøie (ur H.C Andersen berättelse), sked, gaffel, kniv med blad i rostfritt stål, Danmark 1951.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, längd 38 cm, vikt 229 g, troligtvis Ryssland, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal.
6 MATSKEDAR, silver, längd 22 cm, vikt 463,3 g, vapensköldar och alliansvapen på skaften (Hamilton och De Geer), H.G Vogt, Kristianstad 1850-1851.
UPPLÄGGNINGSSKED, silver, längd 29 cm, 2 stämplade vapensköldar på skaftet (Rosenbröijer), vikt 109,9 g, A.G Roos, Finland 1837.
ARMBAND/RING/BROSCH, sterling silver, pressad bärnsten stl 18 mm, vikt 30,3 g, broschen stämplad GFAB, trasig säkerhetskedja.
ARMBAND, 18K vitguld, 46 briljanter ca 4,01 ct ca TW-W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 12 g.