Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca LY(P)/SI2-P1, stl 19 mm, vikt 2,7 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, 5 åttkantslipade diamanter, ca 0,06 ctv, ca W/VS, längd 49 cm, vikt 7 g.
RING, 14K guld, smaragd ca 0,85 ct (inneslutningar som når ytan), 2 odlade pärlor, 26 gammalslipade diamanter ca 0,68 ctv (flera skadade), stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 14K guld/platina, safir, ca 0,35 ct (nagg), 26 diamanter ca 0,70 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g, lödning i ringskenan, något bucklig.
RING, 18K guld/vitguld, briljanter 3,30 ctv enligt gravyr, ca River-TW/ VVS-VS, (mittstenen ca 1,00 ct ca River-TW/VS1), stl 17 mm, 12,8 g, Stockholm 1989.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 12 gammalslipade diamanter ca 0,60ctv, 2 skadade, smaragd, sliten, Sverige 1899, stl 17 mm, vikt 2,5 g, gravyr, slitna fattningar.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, förgyllt silver, svart emalj, orientaliska pärlor, vikt 21,5 g, emaljskador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter, ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, skada på 1 kulett, Carlsén, Sundsvall 1986.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter, ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, GeKå 2005.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K guld, x-länk, längd 18,7 cm, bredd 0,8 cm, vikt 24,5 g, Stockholm 1992.