Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6-9,7 mm, doserad, 2-radig, lås i 18K guld, längd ca 77 cm.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld/vitguld, smaragd ca 1,20 ct, 2 briljanter, 4 åttkantslipade diamanter, ca 0,10 ct, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, små nagg på smaragden.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter, ca 1,13 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25, vikt 2,3 g, Kaplans Safir 2003.
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,52 ct, ca W(H)/SI1, 51 briljanter, ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
RING, 14K vitguld, 1 briljant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, 24 briljanter, ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
4 SMYCKEN i silver: 2 armband (18 och 19 cm långa), 1 brosch (löv), 1 collier med onyx (längd 37 cm).
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct (enl gravyr) ca W/P1, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter, ca 1,55 ctv, ca W-CR/P, inneslutningar når ytan, skador, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 st briljanter ca 0,30 ctv, TW-W/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 4,6 g
BROSCH, 18K guld, 2 halvpärlor, 4 rosenslipade diamanter, svaga fattningar, vikt 3,3 g, Stockholm 1909.
PÄRLCOLLIER, 14 rader små sötvattenpärlor, 2 lås i 14K guld (kan konverteras till 2 chokers) med 2 briljanter ca 0,11 och 0,14 ct, samt guldkulor, längd 76 cm, svart etui.