101 - 120 av 547
1...567...28 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 8-9 mm, strass, röda kulor, lås silver, längd ca 41-46 cm.

Utrop: 1 200 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, ca 7,7-9,6 mm, strass, gröna kulor, längd ca 41-47 cm.

Utrop: 1 200 kr

PÄRLCOLLIER, ÖRHÄNGEN, ARMBAND, odlade sötvattenspärlor ca 7-7,5 mm, strass, röda kulor, silver, längd 45 cm resp 21 cm.

375 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, ÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor, gröna stenar, strass, silver, krok, längd 44 cm.

300 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE, silver, ovalslipad citrin ca 81 ct, paste.

900 kr

Utrop: 900 kr

ARMBAND, förgyllt silver, granater, längd 20 cm.

800 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 94 briljanter ca 2,35 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 53,6 g, under briljantdelen genombrutet mönster av år 2000.

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 5 mediumslipade diamanter, ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI , 24 rosenstenar, längd ca 18 cm, vikt 11,4 g, säkerhetskedja.

Utrop: 7 400 kr

BROSCH, 14/18K guld, silver, 42 rosenslipade diamanter, nagg på 8 stenar, vikt 5,6 g.

Utrop: 4 600 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,19 ctv (0,57+0,62), ca W-TCr(H-J)/VS2-SI2, 17,75 mm, vikt 3,5 g, Dahlgren, 1947.

Utrop: 15 500 kr

3 DRÄKTBROSCHER, silver/förgyllt silver, filigran, vikt 27,3 g, Norge.

Utrop: 1 200 kr

BROSCH, pietra dura med blommotiv, förgylld metall, 6,3 x 2,3 cm, vikt 11,9 g, lagning på ramen.

700 kr

Utrop: 650 kr

KORS/HÄNGE, platina, 87 diamanter (1 briljant, 16 medium- och 69 åttkantslipade), ca 1,90 ctv, ca W-TCr/ SI, 4 x 2,8 cm, längd 46 cm, vikt 11 g, 1 sten skadad.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K guld, snäckskalscamé, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, Stockholm 1970.

Utrop: 1 200 kr

BROSCH, 18K guld, 5,5 x 2,5 cm, Göteborg 1948, vikt 7,1 g.

Utrop: 2 000 kr

RING, 14K vitguld, 6 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, (mindre skada på en kulett, mkt litet nagg på en sten), stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 14K vitguld, briljant ca 0,42 ct, ca TW(G)/VS, 5 briljanter ca 0,15 ctv ca W/VS (1 saknas, 1 har skadad rondist, 1 har nagg), stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 5 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,14 ct, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, ca W/P1, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, panter, 18K vitguld, smaragder 0,06 ctv (en spricka), briljanter 2,52 ctv Cr-Top Ca/P, nagg, svaga fattningar, stl 16,75 mm, vikt 8,9 g

Utrop: 12 500 kr