Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
RING, 18K vitguld, turmalin, 14 briljanter 0,56 ctv W/P (2 briljanter skadade), stl 17,5, vikt 9,0 g
2 SALTKAR, silver med glasinsats, engelska stämplar, London 1775-1776, 2 små silverskedar från sent 1900-2000 tal, höjd 3,5 cm, vikt 154,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,33 ct, ca W(H)/VS2, stl 18 mm, vikt 13,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 31 briljanter 2,93 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P1 längd 18,5 cm.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 åttkantslipade diamanter, ca 0.40 ctv, ca W/VS, längd 19 cm, vikt 21,8 g
PARA, damur, 15 mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, diamantkrans (16 st. 8/8, W-TCr/VS, ca 0,32 ctv), integrerad länk med diamanter (8 st. 8/8, + 2 st. briljanter, W-TCr/VS, ca 0,28 ctv), längd 162-167 mm, totalvikt 21,7 gram, ca 1960.
ÖVRIGT, silver/förgyllt silver, brosch, ring stl 19 mm, ett par örhängen (stopp saknas).
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, ca 8,3-10 mm, strass, behandlad korall.