Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
RING, 18K vitguld, Tahitipärla 11 mm, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI- P1, stl 18, vikt 14,6 gr
SMYCKESET, 18K guld, ring, örhängen, hänge, 4 safirer ca 4 ctv, 48 briljanter ca 0,88 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 9,1 g. stl 17,75 mm, stift.
COLLIER/ÖRHÄNGEN, gröna malakitkulor, 5,6 -11 mm, längd 47 cm, silverlås, collieret stämplat Hansen, Stockholm 1964, stift.
COLLIER, odlade sötvattens pärlor, vita, bruna och gula, samt turkoser, längd 100 cm.
COLLIER, odlade färgade lila sötvatten pärlor, något barocka, ca 7-8 mm, längd 174 cm.
RING, 18K guld, 6 rubiner, 5 smaragder, 1 kalcedon, 10 briljanter, ca 0,14 ctv, stl 18,5 mm, vikt 9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Asscherslipad diamant ca 1,05 ct, ca TCa(K-L) /P1, stl 15,25+ mm, vikt 3,5 g.
RING, 14K vitguld, 12 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 25,3 g, gravyr.
RING, 18K guld, 24 briljanter 0,25 ctv enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 6,7 g, Strömdahls.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/SI, vikt 2 g, stift, (snurrebussar ej guld)
MATSILVER, modell Uppsala, 123 delar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 knivar (små skador på knivbladen), 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 15 fiskgafflar, 14 bakelsegafflar, 14 små kaffeskedar, 1 barnsked, 4 små gafflar, 1 tårtkniv, 3 serveringsskedar, 2 såsskedar, 1 mindre såssked, 8 udda bestick, varierande slitage, schatull i trä och mässing, nyckel saknas.
Accessoarer Tändare
CIGARRSNOPPARE/TÄNDARE, silver, trä, rostfritt stål, ej funktionsgaranti, Danmark.
RING, 18K guld, hematit i form av en sköld, stl 17,75 mm, Sverige 1913, vikt 3,1 g, skena något skev med buckla.