Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
SET: COLLIER, ARMBAND, BROSCH, ÖRHÄNGEN, gulmetall, silver (örhängen), granater, stift.
RING, 18K guld, 11 safirer ca 1 ctv (slitna), 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS (1 litet nagg), stl 15,25 mm, vikt 4,5 g, svensktillverkad, gravyr.
RING, 18K guld, navettslipad safir ca 0,15 ct (sliten), 38 briljanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, engelska stämplar, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,22 ct, ca TW/VS, stl 17,75+ mm, vikt 5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,54 ctv enligt gravyr ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 4 g, Carlman 1987, gravyr.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,55 ctv, ca TW-W(G-H), en Cr(J)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, 21 prinsesslipade diamanter, ca 1,26 ctv, 28 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 9,9 g.
RING, 18K vitguld, 8 briljanter, ca 0,69 ctv, 22 enkelslipade diamanter, ca 0,44 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g.
2 DOSOR, silver, vikt 96,7 g, gravyr på ena, små bucklor, en från Holland, en från England.