Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca W-TCr(H-I)/VS2, nagg på rondisten, 4 mindre diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 15,5+ mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/VVS-VS, 6 mindre briljanter ca 0,07 ctv, stl 16,25 mm, vikt 6 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,49 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TCa(L)/SI2, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 152 briljanter ca 2,30 ct totalt, ca W/VVS-VS (en diamant skadad), stift, vikt 8,7 g
ARMBAND, platina, 99 diamanter (32 prinsess- och 67 briljantslipade) ca 7,88 ctv, ca River-W(E-H)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 20,1 g.
RING, 23K guld, rubin ca 0,05 ct, 2 briljanter, ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, tillverkare KGM, Uppsala 1886, vikt 5,5 g, stl 16,75 mm
PÄRLCOLLIER, lång pärlrad, sötvatten pärlor, vita och färgade ovala lila, längd 292 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt att knyta, oldade sötvatten pärlor, ovala vita, aprikosa och grå längd 140 cm.
RING/ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 3 odlade färgade svarta pärlor, 6,8-7.6 mm, 4 briljanter, ca 0,11 ctv, ca W/SI, briljanterna i örhängena kan träs av och på, stl 16 mm, vikt 4,8 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, invändig förgyllning, GEWE 1964, nyrokoko, vikt 138 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 2 briljanter, ca 0,54 ctv, ca W-Cr/VS2-SI2, vikt 1,6 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade dubbla vita sötvattenpärlor, förgyllt silverlås, längd 42 cm.