Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, Atelier Ajour 1959, etui.
WIWEN NILSSON, bokmärke, silver (925/1000), längd 30 cm, vikt 214,5 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1950 (d).
BROSCH, platina, 4 boutonformade pärlor, 12 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/P, 2,5 x 3 cm, vikt 6,5 g, etui.
BROSCH, 18K guld/platina, 11 runda fasetterade ametister, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, i form av en druvklase, vikt 14,9 g, ca 5 x 3 cm, Stockholm 1952.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7-7,5 mm, lås 18K guld, grön kalcedon, orientaliska pärlor, längd ca 140 cm, Stigbert för Engelbert 1967.
COLLIER, 18K guld, rund pansar på ena sidan, längd 41,8-49,5 cm, en del går att haka bort, vikt 61,3 g, tillverkad av Gaudy, Stockholm, röd skinnpåse.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier, 14K guld, "Big Tundra", längd 55 cm, vikt 65,9 g, tillverkad år 1966. (d)
BOUCHERON, collier, 18K guld, modell Delilah, scarf necklace, serienummer E00141, referensnummer JCL00106, vikt 127,8 g, cert, etui, ytterkartong. Enligt cert väger colliern 142 g men enligt Boucheron är den vikten endast teoretisk då vikten kan variera från ett smycke till ett annat.
GEORG JENSEN, matsilver, 40 delar; "Konge/Acorn", design Johan Rohde, 12 tårtgafflar, 12 kaffeskedar, 12 moccaskedar, 1 tårtkniv (blad i rostfritt stål), 1 kakspade (blad i rostfritt stål), 2 sockertänger, linda.
SIGURD PERSSON, Ring, 18K guld, cabochonslipad indisk månsten med blått "skimmer", stl 15,25 mm, vikt 10,6 g, stämplad SIGP år 1948, originaletui. (d)
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30ctv, ca TW/VS, längd ca 40 cm, H Stern, etui.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, sköldpadd med guldinläggningar, 4,8 x 2,2 cm, med plats för fotografier, antik, en ram saknas invändigt, mindre skada på en sida.
WIWEN NILSSON, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 2 cm, hänge med slipad bergkristall, hängets höjd 2,8 cm, collierns längd 59 cm (exkl hänget), signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", 1947, mindre skada i ett av bergkristallens hörn. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,46 ct enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, Sverige 1975.
BROSCH, silver, 4 cabochonslipade karneoler, en kläpp, 6 x 5,5 cm, Jugend, svensk importstämpel.
Smycken Slipshållare
SLIPSNÅL, ca 15K guld, "Essex crystal/reverse intaglio crystal", skuret hundmotiv i bergkristall och sedan handmålat, bakgrund av pärlemor, bergkristallen ca 1,4 cm i diameter, total längd 4 cm, vikt 4,1 g, troligen England sent 1800/tidigt 1900, spricka i stenen. Proveniens Gustaf V:s Hovjägmästare Edward Cederlund enligt uppgift.
Smycken Slipshållare
KRAVATTNÅL, ca 15K guld, "Essex crystal/reverse intaglio crystal", skuret rävmotiv i bergkristall och sedan målat, bakgrund av pärlemor, bergkristallen ca 1,4 cm i diameter, total bredd 3 cm, vikt 7,3 g, troligen England sent 1800-tal/tidigt 1900-tal. Proveniens Gustaf V:s Hovjägmästare Edward Cederlund enligt uppgift.