121 - 140 av 212
1...678...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, Atelier Ajour 1959, etui.

Utrop: 15 000 kr

WIWEN NILSSON, bokmärke, silver (925/1000), längd 30 cm, vikt 214,5 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1950 (d).

Utrop: 2 100 kr

DIAMANT, droppslipad, 1,01 ct, ca TW(G)/VVS2, oinfattad.

Utrop: 39 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,01 ct, River(D)/VS1, HRD cert, plomberad.

65 000 kr

Utrop: 70 000 kr

BROSCH, platina, 4 boutonformade pärlor, 12 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/P, 2,5 x 3 cm, vikt 6,5 g, etui.

Utrop: 9 200 kr

BROSCH, 18K guld/platina, 11 runda fasetterade ametister, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, i form av en druvklase, vikt 14,9 g, ca 5 x 3 cm, Stockholm 1952.

5 700 kr

Utrop: 4 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7-7,5 mm, lås 18K guld, grön kalcedon, orientaliska pärlor, längd ca 140 cm, Stigbert för Engelbert 1967.

Utrop: 7 900 kr

COLLIER, 18K guld, rund pansar på ena sidan, längd 41,8-49,5 cm, en del går att haka bort, vikt 61,3 g, tillverkad av Gaudy, Stockholm, röd skinnpåse.

Utrop: 19 800 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, collier, 14K guld, "Big Tundra", längd 55 cm, vikt 65,9 g, tillverkad år 1966. (d)

Utrop: 21 000 kr

BOUCHERON, collier, 18K guld, modell Delilah, scarf necklace, serienummer E00141, referensnummer JCL00106, vikt 127,8 g, cert, etui, ytterkartong. Enligt cert väger colliern 142 g men enligt Boucheron är den vikten endast teoretisk då vikten kan variera från ett smycke till ett annat.

Utrop: 71 000 kr

GEORG JENSEN, matsilver, 40 delar; "Konge/Acorn", design Johan Rohde, 12 tårtgafflar, 12 kaffeskedar, 12 moccaskedar, 1 tårtkniv (blad i rostfritt stål), 1 kakspade (blad i rostfritt stål), 2 sockertänger, linda.

Utrop: 17 800 kr

SIGURD PERSSON, Ring, 18K guld, cabochonslipad indisk månsten med blått "skimmer", stl 15,25 mm, vikt 10,6 g, stämplad SIGP år 1948, originaletui. (d)

7 300 kr

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30ctv, ca TW/VS, längd ca 40 cm, H Stern, etui.

Utrop: 9 000 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, sköldpadd med guldinläggningar, 4,8 x 2,2 cm, med plats för fotografier, antik, en ram saknas invändigt, mindre skada på en sida.

Utrop: 2 300 kr

WIWEN NILSSON, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 2 cm, hänge med slipad bergkristall, hängets höjd 2,8 cm, collierns längd 59 cm (exkl hänget), signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", 1947, mindre skada i ett av bergkristallens hörn. (d)

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,46 ct enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, Sverige 1975.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, silver, 4 cabochonslipade karneoler, en kläpp, 6 x 5,5 cm, Jugend, svensk importstämpel.

3 300 kr

Utrop: 800 kr

Smycken Slipshållare

SLIPSNÅL, ca 15K guld, "Essex crystal/reverse intaglio crystal", skuret hundmotiv i bergkristall och sedan handmålat, bakgrund av pärlemor, bergkristallen ca 1,4 cm i diameter, total längd 4 cm, vikt 4,1 g, troligen England sent 1800/tidigt 1900, spricka i stenen. Proveniens Gustaf V:s Hovjägmästare Edward Cederlund enligt uppgift.

4 600 kr

Utrop: 4 900 kr

Smycken Slipshållare

KRAVATTNÅL, ca 15K guld, "Essex crystal/reverse intaglio crystal", skuret rävmotiv i bergkristall och sedan målat, bakgrund av pärlemor, bergkristallen ca 1,4 cm i diameter, total bredd 3 cm, vikt 7,3 g, troligen England sent 1800-tal/tidigt 1900-tal. Proveniens Gustaf V:s Hovjägmästare Edward Cederlund enligt uppgift.

4 200 kr

Utrop: 3 500 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, 15 briljanter 0,27 ctv, ca TW/VS, nr A1402401, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 16 800 kr