Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010
SET, damset med blomstermotiv; ett par örhängen, brosch, kedja, knappnålshållare, uruppdragare, 18K guld, blå emalj, orientaliska halvpärlor, skruvmekanism, kedjans längd 33 cm, vikt 34 g, originaletui.
TIFFANY & Co, kedja/hänge och örhängen, 18K guld, 3 odlade pärlor, ca 7,1-7,5 mm, 7 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS, vikt totalt 5,5 g, stift, längd ca 41 cm, påse, box, papperspåse.
TIFFANY & Co, kedja/hänge, 18K guld, i form av två löv, modell år 2003, kedjans längd 41 cm, vikt 4 g, tygpåse, ask.
TIFFANY & Co, trestensring, platina, 3 briljanter 1,12 ctv, TW(F)/VVS1-2, (0,56 ct F/VVS2 + 2x 0,28 ct F/VVS1), 3 diamantcertifikat från Tiffany: DC08315/B08160252 och /53 och /54, stl 16 mm, vikt 5 g, spricka i ringskenans fattning, etui, ask, påse.
RING, platina, smaragdslipad diamant 2,01 ct, River(D)/VS2, IGI cert nr: F4D60121, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca River(D-E)/VVS-VS, stl 14,75 mm, vikt 5,5 g.
BROSCH, 18K guld, motiv med putto i båt, 8 rosenslipade diamanter ca 0,08 ctv, 2 rubiner, nål med 5,6 mm odlad pärla, emalj, ca 1890-tal, vikt 9,7 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor ca 6,5 - 7,0 mm, lås i 18K vitguld med 13 diamanter (2 medium- och 11 åttkantslipade) ca 0,33 ctv, ca W/VS, längd 46,5 cm, etui.
RING, 18K guld, vit opal ca 8,50 ct med färgspel i fält med mycket orange, 24 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g, etui.
ARMBAND, platina, 5 briljanter ca 0,57 ctv och 36 åttkantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 17,3 g, säkerhetskedja 10K vitguld, etui.
Ädelstenar Opaler
VIT OPAL, 23,60 ct, oval 2,7 x 2,0 x 0,7 cm, färgspel i rött, orange, gult, grön och violett.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, fasettslipad grön turmalin ca 3,20 ct, slitna fasettkanter, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1952. (d)
WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, ring- och stavlänk, stavarnas längd 0,5 cm, längd 42,5 cm, vikt 33,8 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1959. (d)
RING, 18K vitguld, 252 st briljantslipade diamanter, ca 3,48 ctv, ca W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 14,2 g, nagg på en diamant.
BROSCH, 14K guld/silver, nål i 8K guld, safir ca 10,00 ct, 18 mediumslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/SI, vikt 10,3 g, 3 nagg, etui.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserade, ca 2,5 - 6,5 mm, små orientaliska pärlor mellan ca 1,4 mm, lås i 18K guld/platina, 3 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI-P, 16 rosenslipade diamanter, längd 51 cm, etui från Hofjuvelerare Hallberg.
BROSCH, 14K guld och silver, gammalslipad blå topas ca 9,00 ct, 94 rosen- och 16 gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv (en mycket liten diamant saknas), samt 15 rubiner ca 0,90 ctv, vikt 12,0 g, troligen rysk.
STRÖSOCKERSKÅLAR, ett par, silver, bladdekor, rund fot på fyra tassfötter, höjd 25 cm, total vikt 1708 g, Carl Fredrik Hultbom, Stockholm år 1837, en sockerskål står instabilt.