221 - 240 av 500
1...111213...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010

Klubbad för

HÄNGE, 18K guld, citriner med mönster, vikt 4,6 g

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 2,40 ct, 54 briljanter ca 0,43 ctv, ca W/SI (2 skadade), stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K guld, rubin ca 0,80 ct, 27 briljanter ca 0,38 ctv, ca Cr/ VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 4 400 kr

COLLIER, 18K guld, 13 briljanter, ca 0,32 ctv, ca W/VS-SI, längd 41 cm, vikt 7,4 g.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 14K vitguld, 5 ametister stl 16 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 16 briljanter 0,12 ctv enligt gravyr, små ytskador på flertalet, vikt 1,6 g, hjärta.

Utrop: 900 kr

RING, 14K guld, navettslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa/P1, 10 briljanter, ca 0,10 ctv, ca TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 9 000 kr

Ädelstenar Övrigt

MORGANIT, rosa beryll, triangelslipad, 6,06 ct.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

MATSILVER, 21 delar totalt, 4 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 8 bordsskedar, 3 matskedar, silver/rostfritt stål, modell Svensk, ett skaft med buckla, gravyr på en sked.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

Ädelstenar Topas

VIT TOPAS, 118,85 ct, kuddslipad.

850 kr

Utrop: 800 kr

SKÅL, silver, med växtdekor i hög relief, GAB 1939, diameter 22,5 cm, höjd 9,5 cm, vikt 367 g.

Utrop: 3 300 kr

SOCKERSKRIN, silver, på fyra tassfötter, på lock liggande hund i relief, längd 10 cm, höjd 8,5 cm, ca 1930-tal, svenska stämplar, empirstil.

Utrop: 2 200 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändig förgyllning, höjd 15 cm, GA Cedergren, Stockholm 1851, nyrokoko.

Utrop: 2 000 kr

SOCKERSTRÖARE, SALT- OCH PEPPAR- STRÖARE, 3 st, silver, bukiga, nyrokoko, höjd 15 cm och 10 cm, svenska stämplar ca 1930-tal.

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, på fyra reliefdekorerade fötter, höjd 14,5 cm, Tyskland ca 1880-tal, svensk kontrollstämpel, fyllda.

Utrop: 2 900 kr

MATSILVER, 5 delar; druvsax, kaktång, serveringssked, serveringsgaffel, sockertång, silver, vikt 121,9 g.

Utrop: 900 kr

LJUSSTAKAR, silver, nyrokoko, A Lillja, Stockholm 1847, höjd 17 cm, fyllda, gravyr på foten.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

EN LJUSSTAKE, silver, på fyra fötter, rokokodekor i relief, höjd 19 cm, GAB, Stockholm ca 1960-tal, fylld.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SKÅL, silver, på tre delfinfötter, med graverat djurmotiv, diameter 13 cm, höjd 8 cm, Ludvig Neresheimer, Hanau, Tyskland ca 1900, vikt 298 g.

Utrop: 3 200 kr

PÄRLCOLLIER, 5 rader odlade saltvattenspärlor 5 mm silverlås, några pärlor slitna.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr