Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 2,40 ct, 54 briljanter ca 0,43 ctv, ca W/SI (2 skadade), stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, rubin ca 0,80 ct, 27 briljanter ca 0,38 ctv, ca Cr/ VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 16 briljanter 0,12 ctv enligt gravyr, små ytskador på flertalet, vikt 1,6 g, hjärta.
RING, 14K guld, navettslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa/P1, 10 briljanter, ca 0,10 ctv, ca TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
MATSILVER, 21 delar totalt, 4 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 8 bordsskedar, 3 matskedar, silver/rostfritt stål, modell Svensk, ett skaft med buckla, gravyr på en sked.
SKÅL, silver, med växtdekor i hög relief, GAB 1939, diameter 22,5 cm, höjd 9,5 cm, vikt 367 g.
SOCKERSKRIN, silver, på fyra tassfötter, på lock liggande hund i relief, längd 10 cm, höjd 8,5 cm, ca 1930-tal, svenska stämplar, empirstil.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändig förgyllning, höjd 15 cm, GA Cedergren, Stockholm 1851, nyrokoko.
SOCKERSTRÖARE, SALT- OCH PEPPAR- STRÖARE, 3 st, silver, bukiga, nyrokoko, höjd 15 cm och 10 cm, svenska stämplar ca 1930-tal.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, på fyra reliefdekorerade fötter, höjd 14,5 cm, Tyskland ca 1880-tal, svensk kontrollstämpel, fyllda.
MATSILVER, 5 delar; druvsax, kaktång, serveringssked, serveringsgaffel, sockertång, silver, vikt 121,9 g.
LJUSSTAKAR, silver, nyrokoko, A Lillja, Stockholm 1847, höjd 17 cm, fyllda, gravyr på foten.
EN LJUSSTAKE, silver, på fyra fötter, rokokodekor i relief, höjd 19 cm, GAB, Stockholm ca 1960-tal, fylld.
SKÅL, silver, på tre delfinfötter, med graverat djurmotiv, diameter 13 cm, höjd 8 cm, Ludvig Neresheimer, Hanau, Tyskland ca 1900, vikt 298 g.