Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
HÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 3,50 ct, 18 briljanter ca 0,36 ctv, ca TCa/SI (1 nagg), vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, diamanter och emalj, stl 17 mm, vikt 15,0 g, Portugal, ca 1960.
Visa varaSmycken Örhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,48 ctv, ca R-TW(E-F)/SI2, stift, vikt 1,1 g.
RING, 18K, vitguld vikt 13.0 g 17 diamanter totalt ca 0.40 ct E. Gustavsson 1981 stl. 16.0 mm
COLLIER, lapis lazuli, kulor 9,5 - 9,8 mm, kullås, 18K guld, mellanstick i guld, längd 42 cm.
SOCKERSKÅL, silver, invändig förgyllning, oval form med uppsvängda hänklar, godronnerad dekor, längd 21,8 cm, höjd 12,5 cm, J Deakin & Sons, Sheffield 1901, empir stil.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljanter ca 8,77 ctv, ca TW-TCR/SI (ett antal P1), längd 18 cm, vikt 15,1 g.
BÄGARE, silver, hamrad yta, välvd fot med rokokodekor, GAB 1936, höjd 13,5 cm, vikt 125 g, buckla på fot.
BÄGARE/VAS, silver, graverad rokokodekor, EJW Barnard, London 1850, nyrokoko, höjd 11,5 cm, diameter 11,5 cm, vikt 274,3 g.
TEKANNA, silver, graverad dekor, oval form, plan botten, hänkel och lockknopp i svart trä, C Aldrige, London 1795.
SKÅL, silver, liv med spetsbladsdekor i relief, GAB 1910, diameter 12,1 cm, höjd 6,6 cm.