Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
ENSTENSRING, platina, briljant 0,36 ct enligt gravyr, ca W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K rodierat ljusgult guld, 200 briljanter ca 1,18 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 15,0 g.
COLLIER, 18K guld, ärtlänk, längd 41 cm, vikt 15,1 g Sverige 1800-talets andra hälft.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6 g.
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 18K, vitguld vikt 6.9 g odlade pärlor och 10 diamanter ca 0.20 ct L= 40 cm
RING, 14K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca Ca(M-N)/P1, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, 6 briljanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, Platina, 62 åttkantslipade diamanter ca 1,08ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,2 g.
8 PUNSCHBÄGARE, silver, invändig förgyllning (1 utan förgyllning), hamrad yta, 1960-tal, 4 med bycklor på foten.
RING, 14K vitguld, navetteslipade smaragder, en saknas, en skadad, 3 briljanter och 11 baguetteslipade diamanter, ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.