Avslutad | Mynt – Torsdag 18 februari 2010
Mynt Utländska mynt
MYNT, guld, Vatikanstaten, Benedictus XIV, Påve 1740-1758, kvalité ca 1?, diameter 9 mm, vikt 0,9 g, något bucklig.
Mynt Utländska mynt
2 MINNESMYNT, 21,6K guld, 10 Zloty, Polen, B.Chrobry, 1025-1925, kvalité ca 01-1+, diam. 19 mm, 6,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Korona, Ungern, 1900, kvalité ca 1, diameter 21 mm, vikt 6,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 23,66K guld, Dukat, Holland, 1587, kvalité ca 1, bucklig, diameter 22 mm, vikt 3,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 23,66K guld, Sekin, Venedig, 1779-1789 (Doge Paolo Reiner) , kvalité ca 1-1?, diam. 21 mm, vikt 3,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 22K guld, Rubel, 1779, Ryssland, kvalité ca 1?, diameter 15 mm, vikt 1,3 g.
Medaljer Minnen
SLÄPA / MINIATYRER, silver / guld / metall / emalj, Sverige och Tyskland, total vikt 119,2 g, 4 stora medaljer och 5 miniatyrer, Nordstjärneorden, Frivilliga Sjukvården 1927 med gravyr, Furg Dagerland 1914, Rothe Creuz (röda korset), Vasaorden endast som lös miniatyr.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre, 1876, Oscar II, kvalité ca 1 med kantskador (hängd?) och lite ärg, diameter 16 mm, vikt 1,9 g.
Mynt Utländska mynt
13 MYNT, koppar, 2 centavos, Argentina, kvalité ca 1-2, ca 1884-1893 men alla årtal kan inte läsas, total vikt 125,8 g.
Mynt Utländska mynt
14 MYNT, koppar, England 2 st 1/2 penny, 4st penny, 4 st 3 pence, Sverige 2 öre 1857, 1 öre 1872, Turkiet 20 para, Irland 1/2 penny, kvalité ca 1-2, total vikt 97,9 g, 1857-1965.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, dollar, Morgan, USA, 1888, kvalité ca 01 - 1+, diameter 37 mm, vikt 26,6 g.
Mynt Övrigt
REPLIKA, gulmetall, Grossi, (1300-talet, Prag, orginalet var av silver), diameter 33 mm, vikt 34,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 Mark, 1617, Gustav II Adolf, kvalité ca 1?, diameter 43 mm, vikt 18,6 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, Oscar II, 1878, kvalité ca 1+ med repor, diam. 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, Oscar II, 1873, kvalité ca 1+ med repor, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, Oscar II, 1877, kvalité ca 1+, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, Oscar II, 1876, kvalité ca 01 - 1+, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.