Avslutad | Mynt – Torsdag 18 februari 2010
Mynt Utländska mynt
MYNT, 22K guld, 25 Kurush, kvalité ca 1+, diameter 15 mm, vikt ca 1,8 g, Turkiet / Persien, år 1277 (ca 1861).
Mynt Utländska mynt
MYNT, platina, 3 Rubel, 1833, Ryssland, kvalité ca 1?-2, diameter 23 mm, vikt 10,2 g, observera att det finns många bra kopior av detta mynt och att Kaplans tyvärr inte kan garantera äktheten.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Francs, 1854, Frankrike, kvalité ca 1, diameter 21 mm, vikt 6,5 mm, Napoleon III.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5000 Real, Portugal, 1868, kvalité ca 1+ - 1, diameter 23 mm, vikt 8,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 25 Pesetas, Spanien, 1877, kvalité ca 1+ (lite slitage) men med kraftiga repor, vikt 8,1 g, diameter 24 mm.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Mark, Tyskland, 1872, kvalité ca 1+, diameter 23 mm, vikt 7,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Lire, Italien, 1863, kvalité ca 1, diameter ca 19 mm, vikt 3,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kroner, Danmark, 1900, kvalité ca 1+, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Francs, Frankrike, 1866, kvalité ca 1+, diameter 21 mm, vikt 6,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kroner, Danmark, 1900, kvalité ca 01 - 1+, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Francs, Belgien, 1867, kvalité ca 01-1+, diameter 21 mm, vikt 6,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, guld, Poltina, 1756, Ryssland, kvalité ca 1, diameter 13 mm, vikt 0,8 g, plantsrispor.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 22K guld, 1 Scudo, San Marino, 1974, kvalité ca 01, diameter 16 mm, vikt 3,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Rubel, Ryssland, 1898, kvalité ca 1-1?/1+ (stor skillnad mellan sidorna), diameter 18 mm, vikt 4,3 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 23,66K guld, Dukat, Tjeckoslovakien, 1933, kvalité ca 01, diameter ca 20 mm, vikt 3,5 g.