Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2010
Klubbad för
3 BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot med blad- dekor, höjd 8-9 cm, Hallberg och JG Kihlberg 1906-07, total vikt 165,7 g.
SKÅL, silver, överkant med blomdekor i relief, diameter 18 cm, höjd 6,8 cm, vikt 272,5 g, svenska stämplar, ca 1920-tal.
BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fotring, troligen E Lemon, Uppsala 1782, vikt 43,6 g.
SENAPSKANNA MED SKED OCH SALTSTRÖARE, förgyllt silver, Hallberg 1902, höjd 7,5 och 8,5 cm.