Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2010
LORGNETTE 18K guld med kedja, svenska stämplar, vikt 43 g, liten repa i glaset och liten buckla i handtaget.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter, ca 0,38 ctv ca W-Tcr/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
SET: COLLIER, RING, ÖRHÄNGEN, ARMBAND, förgyllt silver, ametister, orientaliska pärlor, örhängeskrokar/ringskena/säkerhetskedja utbytta till 18K guld, rester av svart/rosa/gul emalj, örhängen något annorlunda, längd 40/17,5 cm, stl 18,5 mm, total vikt 137,3 g, Ungern, svensk importstämpel, collieret har 2 mindre skador och 1 saknad pärla.
ARMBAND, 18K vitguld/platina, 1 gammalslipad och 18 mediumslipade diamanter, ca 0,68 ctv, Hovjuvelerare K. Andersson, Stockholm 1913-28, svensk importstämpel på länken, längd 18,5 cm, vikt 9,1 g, etui.
BROSCH, silver/förgyllt silver/18K guld, 38 gammal- och rosenslipade diamanter, antik, delar av broschen är rörlig, vikt 12,2 g, 2 skadade stenar, 1 sten sitter löst i fattningen, nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4,5 - 7,5 mm, små pärlor , lås i 18K guld, längd 60 cm.
Smycken Safirring
SAFIRRING, platina, safirer och 2 prinsesslip. diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VVS-VS, vikt 12,1 g, stl 19,5 mm.