Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2010
HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad rosenkvarts (inneslutningar), vikt 4,2 g, K. Torndal, 1969.
RING, 18K guld, sockertoppslipad ametist, stl 16 mm, vikt 5,5 g, Ljungström Guldvaru AB, 1963, nagg och liten spricka i ametisten.
BRILJANTRING, 18K guld, 13 briljanter ca 1,28 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, nagg på fyra sidostenar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,67 ct, ca TW(G)/VS2 (2 naturaler), stl 18,5, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljanter ca 0,50 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, Stockholm 1969, gravyr, mycket litet nagg på en sten.
MATSILVER, 36 delar, modell Uppsala, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 matgafflar, Mema-GAB.
Smycken Skjortknappar
2 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 safirer, vikt 2,3 g, i etui från Hallberg, nagg på safirerna.
COLLIER, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 7,20 ctv ca River-TW/VS, blå safirer ca 1,70 ctv, längd 44 cm, vikt 44 g, svensk importstämpel, etui Carlman.
RING, 18K guld, 2 diamanter ca 0,24 ctv, en liten skada, ca TW/VS, rubin, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K, vitguld vikt 2,0 g briljant 0,22 ct TW/VS år 1959 stl. 17 1/4 mm
BÄGARE, sterlingsilver, invändig förgyllning, 3 malakiter, höjd 13,3 cm, vikt 65,1 g Israel.