381 - 400 av 445
1...192021...23 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2010

Klubbad för

TESIL, silver, i form av en tekanna, vikt 18 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

DOSA, silver, bemålat puttimotiv, 3,5 x 2,5 x 1,2 cm vikt 26 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, målat motiv föreställande häst och vagn.

250 kr

Utrop: 250 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, målat motiv föreställande hund.

225 kr

Utrop: 250 kr

RING, 18K guld, karneol, stl 18 mm, vikt 4 g.

Utrop: 1 200 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 4 par, silver/guld på silver.

Utrop: 600 kr

HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad rosenkvarts (inneslutningar), vikt 4,2 g, K. Torndal, 1969.

650 kr

Utrop: 600 kr

RING, 18K guld, sockertoppslipad ametist, stl 16 mm, vikt 5,5 g, Ljungström Guldvaru AB, 1963, nagg och liten spricka i ametisten.

Utrop: 1 400 kr

BRILJANTRING, 18K guld, 13 briljanter ca 1,28 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, nagg på fyra sidostenar.

7 800 kr

Utrop: 8 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,67 ct, ca TW(G)/VS2 (2 naturaler), stl 18,5, vikt 2,4 g.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljanter ca 0,50 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, Stockholm 1969, gravyr, mycket litet nagg på en sten.

Utrop: 5 000 kr

MATSILVER, 36 delar, modell Uppsala, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 matgafflar, Mema-GAB.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

Smycken Skjortknappar

2 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 safirer, vikt 2,3 g, i etui från Hallberg, nagg på safirerna.

Utrop: 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 7,20 ctv ca River-TW/VS, blå safirer ca 1,70 ctv, längd 44 cm, vikt 44 g, svensk importstämpel, etui Carlman.

Utrop: 42 000 kr

RING, 18K guld, 2 diamanter ca 0,24 ctv, en liten skada, ca TW/VS, rubin, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 1 500 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, vikt 18,6 g, längd 44 cm.

Utrop: 5 000 kr

DIAMANTER, åttkantslipade, ca 2,02 ctv, ca TW/VVS-VS, oinfattade.

5 200 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K, vitguld vikt 2,0 g briljant 0,22 ct TW/VS år 1959 stl. 17 1/4 mm

Utrop: 3 000 kr

BÄGARE, sterlingsilver, invändig förgyllning, 3 malakiter, höjd 13,3 cm, vikt 65,1 g Israel.

650 kr

Utrop: 550 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING, 18K, vikt 14.2 g colombiansk smaragd ca 2.50 ct stl. 18 3/4 mm

Utrop: 20 000 kr