Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
BVLGARI, örhängen, 18K vitguld, 80 briljanter ca 1,60 ctv, ca R-TW/VVS-VS, clips, vikt 25,4 g.
ARMBAND, 18K guld, vikt 24,8 g, längd 17 cm, säkerhetskedja, gravyr, små tennlödningar och bucklor, Gustaf Möllenborg Stockholm 1848.
ARMBAND, 14K guld safir och gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, slitna fattningar, silverfattning, vikt 23,7 g, längd 16,5 cm.
ARMRING, 18K vitguld, 9 briljanter 1,44 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, vikt 19,8 g, öppningsbar.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, rubin 3,42 ct, 21 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, längd 42 cm, vikt 11,6 g, kopia på dokument från Gemmologiskt Lab finns, original kan erhållas.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 5,76 ct, 30 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 10,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, ametist ca 19,22 ct, 22 briljanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, vikt 14,8 g.
LJUSSTAKAR, silver, empire, lyrformade på rund fot, bladbård runt fot, godronnerad dekor, stämplar Anders Lundqvist 1817 och 1829, höjd 18 cm, vikt 344,6 g, ljusmanschetter saknas, en buckla på en av ljusstakarnas fotsida, gravyr.
TENNISARMBAND 18K vitguld, 44 briljanter ca 6,72 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 19,3 cm, vikt 14 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 prinsesslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
Visa varaSmycken Ring
CHOPARD, ring, Puskin, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW/VVS, refnr. 82/3869, serienr. 2388250, vikt 16 g, stl 18 mm.
CHOPARD, örhängen, 18K vitguld, 96 briljanter 0,60 ctv, TW(G)/VVS, "Ice cube", Ref nr. 83/4101, Serie nr. 2899541, 2002, certifikat.