Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS1-VS2, natural på rondisten, stift.
RING, 18K vitguld, 26 diamanter i form av en stjärna, ca 0,41 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 15,1 g.
Ädelstenar Opaler
SVART OPAL, 4,1 ct, färgspel i rött till blått, oinfattad.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 droppslipade diamanter och 2 princesslipade diamanter (1 skadad), ca 2,60 ctv ca TW-W/VS, vikt 5,8 g, stift/clips, stämplade Engelbert 1976.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,75 ctv, 28 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 6,6 g.
SILVERFAT, hög mönsterrelief, 7 x 43 x 37 cm, vikt 852,2 g, en mindre skada, möjigen tillverkad i Tyskland, sent 1800/tidigt 1900-tal.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,99 ct G(TW)/P 1, briljant ca 1,15 ct G/SI 1, 12 baguett- samt 14 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca G(TW)/VS-SI, vikt 9,7 g, stl 17,5 mm.
ARMRING, ca 14K guld, 5 fasetterade akvamariner, ca 6 x 4,5 cm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 10 g.
PÄRLCOLLIER, odlade south sea och japanska pärlor, ca 5 mm, ca 8,5 mm, ca 10,5 mm, ca 11 mm och ca 12 mm, lås i 18K vitguld med diamanter.
BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, kvinno- och puttimotiv, 5 x 7 cm, vikt 24,8 g, sprickor, guldramen stämplad Motala 1961.
ARMBAND, 18K vitguld, 360 briljanter och 90 baguetter, ca 10,30 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, längd 18,7 cm, vikt 23,4 g.