Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2009
COLLIER, ARMBAND, kulor av färgad howlit, 15,5 - 16 mm, lås i halsbandet, vitmetall, längd 44,5 cm, resor i armbandet.
RING, 18K guld, 28 briljanter ca 0,56 ctv ca TW/VS, vikt 11,8 g, bredd 5,8 mm, stl 17,25 mm.
MATSILVER, 91 delar, Rosenholm, Gab 1990-tal, 8x bordsgafflar, bordsknivar, 12x efterrättsgafflar, efterrättsknivar, efterrättsskedar, 8x moccaskedar, 12x bakelsegafflar, 12x fiskknivar, 1x tårtspade, 1x såssked, 1x potatissked, 2x serveringsgafflar, 2x serveringsskedar, vissa delar oanvända, etui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,49 ct enl. gravyr, ca River-TW(E-F)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
Silver Vas
2 VASER, silver, höjd 15,2 och 13,5 cm, GAB 1921 och Markströms 1958, vikt totalt 154,4 g.
MUGG, silver, invändig förgyl- lning, hänkel, höjd 6,5 cm, Göteborg 1844, vikt 84,4 g, lagning, gravyr.
BÄGARE, silver, graverad dekor, på räfflad fot, höjd 7,5 cm, Jönköping 1804, vikt 34,8 g, lagning.
SKÅL, silver, invändig förgyllning, fotplatta i svart trä, höjd ca 7 cm, Art Deco, CG Hallberg 1935.