381 - 400 av 725
1...192021...37 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2009

Klubbad för

MATSILVER, 3 serveringsskedar, 1 sockertång, 2 assiettgafflar, silver, skaftavslutning med ros, vikt 100,8 g.

Utrop: 900 kr

ARMBAND, 14K, vikt 37.4 g L = 19 cm

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr

COLLIER, 14K, vikt 47,5 L= 40 cm

7 200 kr

Utrop: 7 500 kr

MATSILVER, 2 serveringsskedar och 1 såsslev, jugend, Sverige och Danmark 1930-51, vikt 174,8 g.

Utrop: 1 100 kr

1 LJUSSTAKE, silver, höjd 22 cm, Ainar Axelsson för GAB 1966, fylld.

Utrop: 1 500 kr

CARMOSÉRING, platina, mediumslipad diamant ca 0,35 ct, 8 diamanter ca 0,65ctv, ca W-TCR/SI-P, 2 diamanter skadade, vikt 2,5 g, Sverige 1939.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 10,9 g, Elon Arenhill 1987.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, Engelbert, 1 briljant ca 0,20 ct, 8 briljanter ca 0,25ctv, ca TW/VS, vikt 9,4 g, stl 19

Utrop: 8 000 kr

Silver Vas

VAS, silver, höjd 19,5 cm, rakt vidgad på rund fot, Th Martinsen, Norge, ca 1950-tal, fylld.

Utrop: 1 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 0,56 ct, 12 diamanter 0,41 ctv, ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 3 200 kr

Silver Vas

VAS, silver, liv och fot med lodräta åsar, på rund fot, höjd 26,8 cm, Tyskland ca 1930-tal, fylld.

Utrop: 1 500 kr

SÅSSKÅL & UNDERFAT, silver, tiokantig, delvis graverad dekor, skålens diameter 17 cm, höjd 10 cm, fatets diameter 17 cm, vikt totalt 460 g, Malmö 1851, vikt totalt 462,5 g.

Utrop: 4 900 kr

BORDSURTOUT, silver, 3 flaskor av slipat glas, blad och snäcka i relief, på 3 fötter, R Hennel, England, London 1838., gravyr, glaspropp skada.

Utrop: 4 500 kr

BÄGARE, silver, ciselerad blad- och blomdekor, höjd 15,3 cm, CG Hallberg 1956, vikt 192,9 g.

Utrop: 1 800 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, på rund fot med bladdekor i relief, graverad bladdekor, höjd 19 cm, GAB 1931.

Utrop: 2 500 kr

SALTKAR, ett par, silver, invändig förgyllning, på 3 fötter, höjd 2,6 cm, diameter 6,5 cm, JG Westi, Holbaek, Danmark ca 1870-tal, vikt totalt 88,5 g

1 400 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld, 37 briljanter 0,18 ctv, TW/SI, stl 17 mm, vikt 9,3 g, gravyr, Efva Attling "Empire State", orginaletui.

6 700 kr

Utrop: 5 800 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, tillverkad av Guldvaruaktiebolaget i Malmö år 1931, vikt 0,9 g, ask, (stopp ej guld).

Utrop: 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, gravyr.

Utrop: 1 400 kr

GRÄDDKANNA, silver, höjd 6,5 cm, vikt 66,7 g.

Utrop: 550 kr