41 - 60 av 84
12345 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 16 september 2009

Klubbad för

Måleri, Akvarell Kronberg, Staffan F 1902 D 1986. signerad av konstnären. Höjd 27cm Bredd 22 cm, ramad med guldram.

500 kr

Utrop: 700 kr

MÅLERI, Oljemålning på duk, Holuj, Tomas. Cirkus. Signerad av konstnären. Höjd 68cm och bredd 55cm inramad med guldram

Utrop: 3 300 kr

MÅLERI, Oljemålning på duk, Holuj, Tomas. Cirkus. Signerad av konstnären. Höjd 70cm och bredd 55cm, inramad med guldram.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Konst Grafik

GRAFIK, Litografi, Hådell Mats, född 1958. Motiv från Gamla Stan, numrerad och signerad av konstnären. Höjd 50m Bredd 65m. Inramad med guld ram.

Utrop: 1 700 kr

Möbler Byråar

Sekretär, mahogny, valnöt, 1950-tal, 11 lådor och lönnfack, väldigt fint skick. Höjd 105cm, bredd 80cm och djup 45cm. Nyckel finns.

Utrop: 2 000 kr

Möbler Designade möbler

Barskåp, mahogny, valnöt, förmodligen Danmark, inrett med speglar och belysning. Skåpets tak är delvis av glas. Höjd 115cm bredd 85cm djup 45cm. Nyckel finns. Skåpet är i väldigt fint skick utan skador.

2 000 kr

Utrop: 2 500 kr

Möbler Designade möbler

Sattsbord 3st, mahogny och målade keramiska plattor, märkt JASON Danmark. Max höjd 58cm och bredd 50cm. Mindre åldersrelaterade skador.

700 kr

Utrop: 800 kr

Möbler Byråar

Byrå med intarsia och marmorskiva, 1950-tal, 3 st lådor med mässingsbeslag. Höjd 72cm Bredd 74cm djup 46cm. Framstår helt utan skador och väldigt bra skick. Nyckel finns.

Utrop: 2 200 kr

Möbler Mindre möbler

Lampbord i rotträ, 1920-tal, höjd 56cm, diameter 58cm. Mindre åldersrelaterat slitage.

250 kr

Utrop: 350 kr

Porslin Figuriner

Porslinslampa, tidigt 1900-tal, balettdansös, signerad N under en liten krona, lampfäste i mässing och skärm från tiden. Höjd 46cm, bredd med skärm 28cm. Inga skador.

425 kr

Utrop: 600 kr

Kuriosa Trä

Segelbåt i trä med två master på benställning. Målad svart och vit. Höjd inkl benställning 72cm, längd 78cm

500 kr

Utrop: 600 kr

Kuriosa Trä

Träfigur, handsnidad från Vietnam. Höjd 50cm.

Utrop: 300 kr

Kuriosa Trä

Träfigur, handsnidad från Västindien. Höjd 42 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

Kuriosa Trä

Träfigur, handsnidad, Mr Walker. Höjd 25cm.

225 kr

Utrop: 220 kr

Belysning Kristallkronor

Kristallkrona i barockstil, 1940-tal, 6 armar för glödljus, stomme av antik oxiderad mässing, behängd med små och stora briljantslipade prismor, stavkristall och stamglas sitter på stommen. Max höjd 100cm diameter 50cm. Bra skick, alla prismor finns.

3 500 kr

Utrop: 2 200 kr

Möbler Designade möbler

Sängstomme, syrabetsad furu, dubbelsäng bredd 180cm längd 200cm. Inga skador, alla delar finns.

Utrop: 700 kr

Kuriosa Mässing

Te samovar i mässing, höjd 50cm.

Utrop: 220 kr

Handgjord Indianskulptur från USA Colorado, höjd 30cm. Inga skador.

Utrop: 600 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Keshan matta. Handknuten i centrala Iran, varpen är av bomull och luggen är av naturull, storlek 350x250cm, mattan framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 6 000 kr

Mattor Orientmattor

ORIENTMATTOR, Persisk Kashan matta. Knuten i centrala Iran, varpen är av bomull och luggen är av naturull, storlek 315x205cm, mattan framstår som oanvänd och utan slitage.

Utrop: 5 500 kr