Avslutad | Dekorativa – Onsdag 16 september 2009
Möbler Byråar
Halvmåneformad byrå, 12 lådor, penselmålad vit färg, gustaviansk stil, skurna ornament. Maxhöjd 77 cm, Maxbredd 68 cm, Maxdjup 33 cm
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal i mahogny, Barley twist modell. Höjd 90cm, max diameter 30cm.
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal i mahogny, 1 låda med knopp i mässing. Längd 90cm, Bredd 30cm, Djup 30cm. Mindre bettsskador på övre kant.
Möbler Mindre möbler
Soffbord med fyra svarvade ben, intarsia, 1950-tal, höjd 60cm, max diameter 82cm, mindre åldersrelaterad slitage.
Möbler Soffor
SOFFGRUPPER, Divan soffa, beige-grå färgat tyg, max längd 230cm, divan del 150cm djup, sittdjup 80cm.
Porslin Kina
Bordslampa, Kina, sockel i trä, motiv under krackelerad lasyr blåvit. Höjd 75cm, skärmens maxdiameter 35cm
Porslin Kina
Bordslampa, Kina, sockel i trä, motiv under krackelerad lasyr blåvit. Höjd 75cm, skärmens maxdiameter 35cm.
Porslin Kina
Bordslampa, Kina, sockel i trä, motiv under krackelerad lasyr blåvit. Höjd 70cm, skärmens maxdiameter 30cm.
Porslin Kina
Bordslampa, Kina, sockel i trä, motiv under krackelerad lasyr blåvit. Höjd 70cm, skärmens maxdiameter 30cm
Porslin Kina
Terin, Kina, motiv under krackelerad lasyr blåvit, mingstil. Max bredd 43cm, min bredd 26cm, höjd 15cm