Avslutad | Klassiska – Lördag 25 juli 2009
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, Engelbert 1986.
RING, 18K guld/platina, briljant ca 0,10ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 9 g, Stockholm 1985.
DOSA, silver, invändigt förgylld, ljusblå emalj, rosenslipad diamant, skadad, emaljskador, diameter 5,6 cm, H 1,6 cm.
ARMBAND, 18K guld/platina, natural fancy diamanter och briljanter ca TW-TCR/VS, ca 101,98 ctv, längd 18,2 cm, vikt 166 g.
COLLIER, platina, dropp-, navette- och briljantslipade diamanter ca 42,41ctv, ca TW-TCR/VS, längd 41,2 cm, vikt 69,2 g.
MATSILVER, 20 delar, silver, modell Uppsala, 2 bordsknivar, 6 efterrättsskedar, 12 små kaffeskedar.
RING, 18K guld, briljant ca 0,35ct ca River-TW/VS, blå safirer, åttkantslipade diamanter, 18,5 mm, vikt 5,9 g.