Avslutad | Klassiska – Lördag 25 juli 2009
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, barocka, lås i 18K guld med 2 pärlor, längd 48 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver med äkta färgstenar (grant, peridot, ametist, citrin), krok
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, TW, rondistnagg, vikt 4,2 g, stl 18,75 mm.
LORDRING, 18K guld, 3 briljanter 0,97 ct + 0,20 ctv enl. gravyr, ca TW(G)/VVS-VS, stl 22 mm, vikt 14,9 g.
RING, 18K guld, briljant 1,10 ct enl. gravyr, ca TCr(I)/VVS-VS, stl 21,25 mm, vikt 13 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 56 briljanter ca 0,80ctv ca W/SI-P, vikt 12,3 g, stift.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, pärla, vikt 5,1 g, bucklor, 3,6 x 2,2 cm, antik.
COLLIER, 18K guld, briljanter ca 0,62ctv, ca TW/VS, venezialänk, längd 43,5 cm, vikt 5,9 g, i form av päron, stämplad Balestra.
RING, 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, vikt 5,9 g, stl 18,25 mm, Stockholm 1955.