Avslutad | Klassiska – Lördag 25 juli 2009
BROSCH, 14K guld, 19 gammalslipade diamanter ca 1,30ctv, ca TW-W/SI-P, skador, nagg, i form av en stjärna, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, briljanter ca 0,85ctv, ca H/P, en dia skadad, stl 18,5 mm, vikt 3,1 g, England.
RING, 18K vitguld/guld, 10 briljanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/SI (en dia skadad), stl 20 mm, vikt 13,9 g.
COLLIER, ARMBAND, färgad lapis lazuli, kulor 11,8 mm, längd 49/23,5 cm, lås, vitmetall.
RING, 18K vitguld/platina, 3 safirer ca 0,30 ctv, 8 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, svarta och vita, längd 45 cm, ÖRHÄNGEN, 2 pärlor, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct (enl gravyr), ca TW/VVS, stl 20 mm, vikt 2,7 g.