Avslutad | Klassiska – Lördag 25 juli 2009
RING, 18K guld, briljanter ca 0,45ctv, blå safirer, stl 16,5 mm, vikt 12,1 g, ringskena sned.
BROSCH, 18K guld, i form av ett lejon, åttkantslipade diamanter, 2 smaragder, 1 rubin, nagg i rondist, vikt 9,8 g.
BROSCH, 18K guld, i form av ett troll, åttkantslipade diamanter, 2 smaragder, 1 rubin, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stift, (inga snurrebussar).
HÄNGE, 18K guld, droppslipad safir ca 1,90 ct, 4 briljanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, vikt 1,2 g
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca W/SI2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/SI-P1, stl 17 mm , vikt 4,3 g, gravyr.
HÄNGE/HJÄRTA, 18K guld, 42 rubiner ca 2,50 ctv, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/VS, öppningsbar ögla, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 rubiner ca 1 ctv, 46 briljanter ca 0,38 ctv, ca W/VS- SI, stift, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, 11 rubiner ca 0,90 ctv, 22 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 2 delar, silver, gräddkanna och sockerskål på fot, förgyllda invändigt, Carl Hoff, Helsingborg 1936, vikt 326,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval blå safir, 8 mediumslipade diamanter ca 1,41ctv, ca TW/VS, stl 20,75 mm, vikt 4,8 g, en klo av, Malmö 1939.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,08 ct, ca TW/SI, stl 20,5 mm, vikt 2,2 g, Stjärnringen, Strömdahl.