201 - 212 av 212
1...91011 Gå till

Avslutad | Mynt – Torsdag 24 september 2009

Klubbad för

Medaljer Minnen

2 MINNEN, förgyllt silver, från Karl Gerhard till Povel Ramel, 1962 / 63, total vikt 65,5 g, askar, förgyllningen på väg att försvinna.

Utrop: 750 kr

Medaljer Minnen

MEDALJER, 23K guld, För trohet och nit i Stockholms stads tjänst, proveniens Povel Ramel, 2004, vikt inklusive band 28,7 g, ask.

Utrop: 11 000 kr

Medaljer Minnen

MEDALJ, gulmetall, emalj, Kungliga Musikaliska Akademien, proveniens Povel Ramel, 2000, vikt inklusive band 27,2 g, ask, Sporrong.

350 kr

Utrop: 400 kr

Medaljer Minnen

MEDALJ, gulmetall, Bellmansångarnas Bellmanpris, 1985, vikt 13,1 g.

Utrop: 125 kr

Mynt Övrigt

KREDITBRICKA, gulmetall, Nordiska Kompaniet, vikt 10,7 g, 5887.

25 kr

Utrop: 50 kr

Medaljer Ordenstecken

KOMMENDÖRSTECKEN, gulmetall, emalj, Order of Merit of the Republic, Italien, vikt inklusive band 42,0 g.

Utrop: 1 400 kr

Mynt Utländska mynt

3 MYNT, 21,6K guld, Pahlavi 1935 (1354) 2 st ½ Pahlavi 1935 (1354) och 1936 (1355), Iran, kvalité ca 01, total vikt 16,3 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

Mynt Övrigt

POLETT, brons, Colpetty Mills, England / Ceylon, 1867, diameter 25 mm, vikt 7,5 mm, enligt uppgift motsvarade poletten på sin tid 4,5 pence.

Utrop: 75 kr

Mynt Utländska mynt

4 MYNT, silver, Schweiz, 3 st 2 Francs, 1914 ca 1, 1941 ca 1, 1964 ca 1+, 1 st 1 Franc 1921 ca 1, total vikt 34,7 g.

125 kr

Utrop: 150 kr

Mynt Svenska mynt

10 MYNT, koppar, 6 st 2 Öre 1884 ca 1? 1896, 1922, 1925, 1929 samt 1931 ca 1+, 4 st 1 Öre ca 1+ (en 1?), 1915, 1916, 1920 samt 1922 ca 1+.

50 kr

Utrop: 75 kr

Mynt Utländska mynt

MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1886, kvalité ca 1, diameter 38 mm, vikt 26,5 g.

175 kr

Utrop: 125 kr

Mynt Utländska mynt

MYNT, silver, Dollar, Peace, 1922, kvalité ca 1, diameter 38 mm, vikt 26,7 g.

125 kr

Utrop: 125 kr