Avslutad | Mynt – Torsdag 24 september 2009
Medaljer Minnen
2 MINNEN, förgyllt silver, från Karl Gerhard till Povel Ramel, 1962 / 63, total vikt 65,5 g, askar, förgyllningen på väg att försvinna.
Medaljer Minnen
MEDALJER, 23K guld, För trohet och nit i Stockholms stads tjänst, proveniens Povel Ramel, 2004, vikt inklusive band 28,7 g, ask.
Medaljer Minnen
MEDALJ, gulmetall, emalj, Kungliga Musikaliska Akademien, proveniens Povel Ramel, 2000, vikt inklusive band 27,2 g, ask, Sporrong.
Medaljer Ordenstecken
KOMMENDÖRSTECKEN, gulmetall, emalj, Order of Merit of the Republic, Italien, vikt inklusive band 42,0 g.
Mynt Utländska mynt
3 MYNT, 21,6K guld, Pahlavi 1935 (1354) 2 st ½ Pahlavi 1935 (1354) och 1936 (1355), Iran, kvalité ca 01, total vikt 16,3 g.
Mynt Övrigt
POLETT, brons, Colpetty Mills, England / Ceylon, 1867, diameter 25 mm, vikt 7,5 mm, enligt uppgift motsvarade poletten på sin tid 4,5 pence.
Mynt Utländska mynt
4 MYNT, silver, Schweiz, 3 st 2 Francs, 1914 ca 1, 1941 ca 1, 1964 ca 1+, 1 st 1 Franc 1921 ca 1, total vikt 34,7 g.
Mynt Svenska mynt
10 MYNT, koppar, 6 st 2 Öre 1884 ca 1? 1896, 1922, 1925, 1929 samt 1931 ca 1+, 4 st 1 Öre ca 1+ (en 1?), 1915, 1916, 1920 samt 1922 ca 1+.