Avslutad | Mynt – Torsdag 24 september 2009
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Fredik Henrik af Chapman, IVA, 1954, diameter 45 mm, vikt 40,6 g, av Tore Strindberg, etui.
Mynt Svenska mynt
MINNESMYNT, nickel, 50 Riksdaler / Francs, S:t Barthélemy, kvalité ca 0-01, etui, diameter 27 mm, 1988.
Mynt Svenska mynt
4 MYNT, koppar, 1 Öre SM 1731 ca 1?-2, 1/4 Öre troligen 1637 ca 1?-2, 1/4 Skilling 1806 ca 1?, 1/2 Öre 1858 ca 1+ - 1.
Mynt Svenska mynt
7 MINNESMYNT, silver, 5 st 2 Kronor, 1897 ca 1+, 1907 ca 1+, 1921 ca 01, 1932 ca 01 samt 1938 ca 1+, 2 st 5 Kronor 1935 ca 01 och 1952 ca 01, total vikt 122,9.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, 21,6K guld / silver (900/1000), 1938-1988, kvalité 0-01, spegel, Liechtenstein, Franz-Josef II, vikt 10,0 / 30,0 g, ask.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 50 Franken, 1961, Liechtenstein, Franz-Josef, diameter 25 mm, vikt 11,29 g, kvalité ca 01 - 1+.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 25 Franken, 1961, Liechtenstein, Franz-Josef, diameter 20 mm, vikt 5,64 g, kvalité ca 01 - 1+.
Medaljer Minnen
MINNE, 24K guld, Charles De Gaulle, Frappe De La Monnaie De Paris, diameter 34 mm, vikt 16,8 g, 1890-1970, etui.
Mynt Utländska mynt
6 MINNESMYNT, silver, 1977, Olympiaden 1980, Sovjetunionen, 2 st 10 Rubel, 4 st 5 Rubel, kvalité ca 0-01, total vikt 132,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Maria Theresa Thaler, omprägling, märkt 1780X, kvalité ca 1+ - 1, diameter 41 mm, vikt 28,0 g.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, silver, Dollar, 1983, Olympiad 1984 i Los Angeles, kvalité ca 0-01, diameter 38 mm, total vikt ca 53,4 g, ännu förpackade, spegel.
Medaljer Minnen
MINNE, gulmetall, Gastronomiska Akademien, proveniens Povel Ramel, 1992, vikt inklusive band 21,1 g, ask.
Medaljer Minnen
MEDALJ, förgyllt silver, Svenska Teaterförbundet, proveniens Povel Ramel, 1970, diameter 50 mm, vikt 79,8 g, Sporrong, ask.
Medaljer Minnen
HEDERSPRIS, sterling silver, Nordisk PopulärauktorUnion, Povel Ramel är motiv och mottagare, diameter 50 mm, vikt inklusive band 66,0 g, Sporrong.