41 - 59 av 59
123 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Onsdag 27 maj 2009

Klubbad för

Konst Skulpturer

Byst, "Ruth", alabaster, 35cm

Utrop: 15 000 kr

Akvarell, Japan, "Berget Fuji", okänd konstnär, signerad. 50x41cm

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

Dosor-Etuier Övrigt

Skrin, trä, Alrot, 1700/1800tal, stämplat på insidan.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Konst Grafik

Napoleon, tryck, äldre ram i Karl Johanstil, 47x65cm

Utrop: 3 800 kr

Konst Grafik

Olja på pannå, otydlig signatur, förmodligen Höglund, 62x49cm, ramad.

Utrop: 500 kr

Akvarell, signerad Hans Lindroth 1958, 34x30cm, ramad.

400 kr

Utrop: 500 kr

Sidenmålning, stämpelsignerad, 26x14cm, ramad

Utrop: 500 kr

Kuriosa Trä

Ram, trä, tidigt 1800tal, 43x37cm

Utrop: 3 500 kr

Helmer "Åsö" Åslund, gouache, 52x70cm,

Utrop: 1 900 kr

Bild saknas

Helmer "Åsö" Åslund, gouache, 27x61cm

Utrop: 1 700 kr

Konst Skulpturer

Cecilia Gröning, bronsskulptur, signerad och numrerad 5/15. 48 cm hög.

Utrop: 14 000 kr

Bulldog, bemålad gips, Paraplyställ, 32 x 33 cm

Utrop: 5 500 kr

Dosor-Etuier Övrigt

Ask i skinn med målade märken. Märkt med texten " Specially made for the Swedish American line" 16x 10 x 4 cm.

850 kr

Utrop: 900 kr

Dosor-Etuier Övrigt

850 kr

Utrop: 900 kr

Keramik Figuriner

Gustavsberg, Parian, 2 st figuriner, en pojke och en flicka, med Gustavsbergs sigill. 26 cm höga.

Utrop: 6 000 kr

Möbler Soffor

Möbelgrupp i Gustaviansk stil, från början av 1900 talet. 6 Delar,En soffa, ett bord, två stolar och två karmstolar.

Kuriosa Nautica

Sextant, komplett i tillhörande låda. Lådan med inskription på locket.

Utrop: 2 800 kr

Kuriosa Nautica

SKEPPSKLOCKA, ÄLDRE. papadeco tar inget ansvar för funktionsdugligheten, den har ej prövats.

Utrop: 1 800 kr

Bild saknas

Skyltdocka,sittande i naturlig storlek.

Utrop: 2 500 kr