Avslutad | Dekorativa – Onsdag 6 maj 2009
Möbler Mindre möbler
Väggskåp i mahogny med glasad dörr och sidor, max höjd 55cm, max bredd 40cm, nyckel finns.
Möbler Mindre möbler
Väggskåp, penselmålad allmoge röd med glasad dörr och sidor, max höjd 55cm max bredd 40cm, nyckel finns.
Möbler Mindre möbler
Skomakarbyrå, 18 lådor, penselmålad allmoge blå , Bredd 64 cm, djup 30 cm, höjd 35 cm.
Möbler Allmoge
ALLMOGE, Väggskåp, grönmålad/rödmålad allmogedekor, 1900-tal, 2 dörrar, målade och skruna ornament. liten spricka på höger dörrlist. Maxhöjd 86 cm, Maxbredd 83 cm, Maxdjup 30 cm.
Möbler Fåtöljer
Göteborgsstol, Mahogny. Röd och beige broderad dyna, i siden. Sitthöjd 45 cm, sittdjup 43 cm, rygghöjd 87 cm. Mindre skada på vänster bakre stolsben.
Möbler Fåtöljer
Göteborgsstol, Mahogny. Broderad dyna, beige siden. Sitthöjd 45 cm, sittdjup 43 cm, rygghöjd 87 cm. Inga skador.
Kuriosa Gjutjärn
GJUTJÄRN, Tamburmajor, svartmålat gjutjärn. Längd 170cm, kronans diameter max 40cm.
Handsnidad piedestal i mahogny, Barley twist modell. Höjd 90cm, max diameter 30cm. 5kg
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal i mahogny, rokokostil. Skurna ornament av druvor och lövverk. Höjd 116cm, max diameter 25cm.
Möbler Mindre möbler
Handsnidad piedestal, skurna ornament, penselmålad vit- och guldfärg, tre ben. Maxhöjd 152 cm, Maxdiameter 26 cm.
Kuriosa Trä
Segelbåtmodell i trä på ställning av mässing/trä, tvåmaster tampar, trossar, mässings detaljer Höjd 74cm längd 70
Möbler Allmoge
ALLMOGE, Väggskåp, rödmålat, 2 glasade dörrar, 3 lådor. Maxhöjd 80 cm, Maxbredd 61 cm, Minbredd 54 cm, Maxdjup 21 cm.
Belysning Kristallkronor
Kristallkrona, 5 arm, barockstil, behängd med droppformade kristallprismor. Maxhöjd 60 cm, Maxdiameter 45cm
Konst Grafik
GRAFIK, Litografi, Mac Hamilton, född 1952, numrerad 140/220 och signerad, Inramad med guldfärgad ram och Passpartou. Höjd 50cm , bredd 70cm.