Avslutad | Exklusiva – Lördag 10 oktober 2009
ANTIK BROSCH, 14K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI (nagg), vikt 4,7 g, etui (James Robertson, 101 Princes St., Edinburgh), ca 1880.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 3,40 ct, 14 briljanter ca 1,40 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm med fjäder, vikt 7,5 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, safir ca 1,90 ct, 14 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 1,20 ctv, 28 briljanter ca 0,42 ctv, stift, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk med blomdekor, ihåligt, vikt 27,4 g, längd 19 cm, Frankrike.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, 7 mm odlade rosa och vita pärlor, mittparti 18K vitguld, smaragd ca 3,65 ct, briljanter ca 2,81 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, guldets vikt ca 30 g.
BROSCH i form av en krona, 14K guld/silver, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, smaragder och rubin, vikt 10,6 g, 5,3 x 2,7 cm, antik.
ARMBAND, 18K guld, vikt 24,8 g, längd 17 cm, säkerhetskedja, gravyr, små tennlödningar och bucklor, Gustaf Möllenborg Stockholm 1848.
COLLIER, 18K vitguld, briljanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, mittstenen ca 0,34 ct, vikt 20,9 g, längd 42 cm.
RING, 18K guld/vitguld, 24 briljanter 0,48 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 14 g, 3-delad, Georg Jensen, "Fusion".
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 3,5 mm, ca 120 briljant- och åttkantslipade diamanter, ca 1,00 ct totalt, längd 120 cm.
ALLIANSRING, platina, baguetteslipade diamanter ca 1,80ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, platina, diamanter ca 1,40ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,5 g, nagg.
RING, platina, rosa topas 0,93 ct, 10 diamanter (7 briljant- och 3 navettslipade) 0,54 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm., vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner och briljanter 0,39 ct totalt, ca TW/VS-SI, vikt 6,1g, stift
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca F-G(TW)/VS1, 8 mindre briljanter stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.