Avslutad | Exklusiva – Lördag 10 oktober 2009
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,02 ctv, ca F(TW)/VS2, stift, vikt 1,7 g, engelska stämplar.
RING, 18K guld, hjärtslipad rubin ca 1,50 ct, en sliten fasettkant, 25 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, vikt 9,3 g, stl 15,25 mm.
BROSCH, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter, orientaliska pärlor, 6,6 x 2,5 cm, 1800-tal.
RING, 18K vitguld, mörkrosa-ljusröd turmalin ca 11 ct, 114 briljanter ca 1,50 ctv, ca W/VS-SI, vikt 15,5 g, stl 17 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south sea pärlor, off round, ca 11,75 mm, 18 carréslipade rubiner, stift, vikt 11,3 g.
BROSCH, 18K/silver, emalj, rosenstenar (2 små stenar saknas), 1 orientalisk pärla, i form av en papegoja.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor ca 7 - 7,5 mm, lås, 18K vitguld, odlad pärla, 11 safirer, 3 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/SI, en skadad, längd 68 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,78 ct, ca TW(G)/VVS-VS, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,21 ct, ca TW(F-G)/VS1, stl 18,75 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,53 ct, W(H)/VVS1, stl 19,25 mm, vikt 4 g, spricka i skenan.
RING, 18K vitguld, safir ca 0,60 ct, 16 biljanter 1,04 ctv, ca TW/VS, en skadad, stl 19 mm, vikt 6,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 1,21 ct, 8 briljanter 1,25 ctv ca TW/VVS, vikt 5,2 g, stl 17,75 mm.
BROSCH i form av en kanin, 18K guld, cabochonslipad ametist, safir, rubin, vikt 9,7 g.
RING, platina, akvamarin ca 16,50 ct, 38 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 11,4 g, Frankrike ca 1920 (mindre repor på akvamarinen, mycket små nagg på ett fåtal diamanter).
ÖLSTOP med lock, silver, höjd 24 cm, mytologiskt havsmotiv, Hallbergs 1941, 3 kulfötter (buckla), vikt 1641 g.
HÄNGE, miniatyrägg, 18K/ blå emalj, Fabergé, nytillverkning, vikt 5,8 g, certifikat, originaletui.
RING, platina/18K guld, 24 briljanter ca 0,73 ctv (enl gravyr), ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g.