Avslutad | Exklusiva – Lördag 10 oktober 2009
RING, 18K guld, rosa turmalin, nagg och slitage, 6 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18, vikt 6,4 g.
BROSCH, 18K guld/silver, 19 gammalslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW/VS-SI nagg, vikt 8,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,99 ct G(TW)/P 1, briljant ca 1,15 ct G/SI 1, 12 baguett- samt 14 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca G(TW)/VS-SI, vikt 9,7 g, stl 17,5 mm.
TENNISARMBAND, 18K guld, 40 briljanter ca 5,60 ctv, ca TW/SI-P 1, vikt 10,4 g, längd 17,5 cm.
BROSCH, platina, briljant-, trapets och åttkantslipade diamanter ca 5,5 ctv, ca TW/Cr/VS, vikt 22,4 g, 5,6 x 4,8 cm, 3 stenar med små skador, en sten sitter löst, originaletui.
COLLIER, 18K vitguld, 268 åttkantslipade diamanter och 9 briljanter ca 5,40 ctv, briljanterna ca TW/VS, mindre diamanter ca TW-W/VS-P, vikt 40,5 g, längd 44 cm.
RING, 18K vitguld, 35 briljanter 1,48 ctv, ca TW/VS-SI, mittstenen ca 0,40 ct, vikt 9,5 g, stl 20,25 mm.
3-STENSRING, 18K guld/platina, 3 briljanter ca 2,05 ctv (ca 1,05 + 0,50 + 0,50), ca TCr(I)/VVS, TIFFANY & CO, stl 16, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, 19 briljanter ca 2,20 ctv TW/VVS-VS, en sten SI, en skadad, vikt 11,8 g, stl 17,75 mm
COLLIER, 18K guld, 54 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, en diamant med nagg, vikt 36,3 g, längd 41 cm.
CHAUMET, Paris, damur, 14 x 21 mm, platina/18K guld, manuell, mineralglas, skadad urtavla (7/10), diamantkrans (30 st. 8/8, ca 0,30 ctv), integrerad länk med diamanter (114 st. 8/8, ca 1,14 ctv) och onyx (2 borta, 2 skadade), totalvikt 23,6 gram, ca 1935 (guldlänken 1920), etui
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, rosenslipade diamanter, hårgömma, vikt 4,7 g, antik.
RING, 18K guld, rubin, vikt 14,4 g, stl 19,5 mm, Björn Jägerstig, "Afrodites uppstigande".
HANDSPEGEL samt 2 BORSTAR, silver, gul emalj, Adie Brothers, Birmingham 1957-1960, små repor på emaljen.
KEDJA/HÄNGE/BROSCH, silver, cabochonslipad smaragd, skadad, rosenslipade diamanter, 4,9 x 2,4 cm, antik, längd 41 cm, etui.
BROSCH, 14K guld, 3,8 x 3,3 cm, turkos med guldinlägg, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, vikt 24,8 g, 2 pärlor saknas samt guldinlägg saknas.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rodierat, 2 gammalslipade diam. ca 2,00 ctv, ca TW/SI 1 - P 1, samt 2 diamanter ca 0,20 ctv, stift.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca lätt grönaktig/SI2, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g, skenan har en mindre skada.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad blå-grå beryll, briljanter ca 0,62 ctv ca TW/VVS, stl 15,5 mm, vikt 9 g.