Avslutad | Exklusiva – Lördag 10 oktober 2009
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, 4 orientaliska pärlor, hårgömma, vikt 11,2 g, 50*28 mm, Malmö 1875.
RING, platina, orientalisk pärla ca 10,5 mm, 2 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca H(W)/P 1, vikt 6,4 g, stl 19 mm, Stockholm 1940.
TRESTENSRING, platina, 3 mediumslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, vikt 3,1 g, stl 18 mm +.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld/platina, diamanter, vikt 7,7 g, originaletui, gåva från Kung Gustaf V julafton 1919.
BROSCH, 14K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 2,20ctv, barockpärla, kan bäras som hänge, vikt 10,2 g.
BROSCH, 14K guld/silver, tre större och flera mindre rosenstenar, blått glas, 6 x 1,5 cm, vikt 13,7 g.
RING, 18K guld, snidad lapis lazuli, åttkantslipade diamanter ca 0,75ctv ca TW/VS, stl 17 mm, Walters Guldsmedja.
ARMBAND, 18K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 16,2 g, längd 19 cm.
Visa varaSilver Skål
SKÅL, silver, förgylld invändigt, Jugend, tillverkad av Carlman 1906, höjd 8,5 cm, bredd 21,7 cm, vikt 482 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld/silver, 3 cabochonslipade rosa turmaliner, gammalslipade diamanter, rosenstenar, vikt 7,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,51 ctv, ca TW(F)/VS2, stift, engelska stämplar
Visa varaSmycken Ring
CHOPARD, ring, Puskin, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW/VVS, refnr. 82/3869, serienr. 2388250, vikt 16 g, stl 18 mm.
RING, CHOPARD, " Ice Cube", 18K vitguld, 160 briljanter 1,20 ctv, ca TW/VVS, vikt 19,1 g, stl 17,75 mm, certifikat, Ref nr. S 82/3804, Serie nr. 2711653.
KEDJA/HÄNGE, CHOPARD, "Ice Cube", 144 briljanter ca 1,08 ctv, ca TW/VVS, vikt 45,7 g, längd 42 cm. Ref nr. 9/4216, Serie nr. 2856951.